REPLIIK: Elekter osmoosi jõul (8)
27. november 2009 08:00
ade
Norra pealinna lähedal alustas tööd maailma esimene osmoosi kasutav elektrijaam: energiat toodetakse mere- ja magevee segunemisel. Kuid lisaks sellele hõljuvad teadlaste peades teisedki unistused: elektrit saab toota ka näiteks tõusu ja mõõna energia, lainete jõu ning vee põhja- ja pinnakihtide temperatuurierinevuste baasil. Viimasena öeldut on Hawaii lähistel juba katsetatud.
Jah, päike ja kuu varustavad maailmamerd pidevalt taastuva energiaga, kuid elektritootmise mätta otsast vaadates jääb see tohutu potentsiaal inimkonna jaoks kasutamata. Kuid see poleks paraku ka ei majanduslikult ega ökoloogiliselt otstarbekas: avamerelt oleksid ülekandekulud liiga suured, ranna ääres segaksid suured jaamad aga laevaliiklust ja kohalikku elu ning tekitaksid ka uusi keskkonnaprobleeme.
1 comment:
Kommentaar:
Metsjeesus_ 27. november 2009 11:59:23
N.ö. Blue Energy on teada olnud juba ammu ning katsejaamu on ka muudes paikades. Põhiprobleemiks on membraanide hind ja vastupidavus (saastumine).
Mis elektri hinnasse ja tasuvusse puutub, siis iga dollar, mis nafta hinnale lisandub, muudab alternatiivtehnoloogiad hinna poolest vastuvõetavamaks. Kui mingi alternatiivne tehnoloogia aga saavutab tööstusliku mastaabi (hiid-hüdrojaamad ning suured tuulikud ON seda juba teinud, suured päiksesejaamad on tegemas), kukuvad hinnad veelgi... Elektrikulutajate osas nt. uuriti NL ajal soojuspumpi ka Eestis, ning suund kuulutatii peale paariaastast tööd absoluutselt perspektiivituks, täna on soojuspump kujunenud sisuliselt kütte standardlahenduseks.
Iga uutele tehnoloogiatele üle läinud klient on aga naftabojaaridele pöördumatult kadunud...
Post a Comment