Tuesday, December 8, 2009

Kasutatakse taastuvaid energiaallikaid Ökoküla http://www.lilleoru.ee/?mid=73

Küla

Paljudel inimestel on tekkinud soov Lilleoru territooriumile alaliselt elama asuda, et olla lähemal siinsele keskkonnale ja siin jagatavatele teadmistele. Huviliste arv on pidevas kasvamises. Oleme planeerinud Lilleoru keskuse lähedale, Mullikmäe talu maadele rajada keskkonnasõbraliku elurajooni - ökoküla, mis oleks ühtlasi toetav sotsiaalne struktuur MINA Koolituskeskusele ja Lilleoru aašramile. Siinse küla tulevased elanikud on enamuses aastaid osalenud Lilleoru koolitustel ning paljud on ka koolituskeskuse kursuste tulevased juhendajad, kes on valmis jagama inimestele oma teadmisi-kogemusi keraamikast, joonistamisest-maalimisest, moekunstist, kriya hatha joogast, meditatsioonist ja paljust muust. Nii on arenemas välja terviklik ja samas mitmetahuline Lilleoru koolitus- ja ökokeskus.

Hetkel on külasse elamaasumiseks soovi avaldanud juba üle 30 täiskasvanud inimese. Esialgselt oleme elamurajoonile planeerinud umbes 4 ha suurust maa-ala, mis jääb Lilleoru saunamajast umbes 400 meetrit kagusse. Küla moodustuks hajeasustusena paiknevatest väike- ja paarismajadest, mis on paigutatud maastikul nii, et ei varjaks üksteise eest päikesevalgust. Kruntide arv jääks 10 ja 20 vahele. Kruntide suurusteks 2000 m² - 4000 m².
Vastavalt Lilleorus omandatud teadmistele ja väärtushinnangutele, mis õpetavad muuhulgas ka tähelepanelikku ja hoolivat suhtumist ümbritsevasse, on elukeskkonnaks kavandatud loodussäästliku lähenemisega küla. Lilleoruga külgnev paikse elanikkonnaga ökoküla oleks ka elavaks näiteks Lilleorus viljeletava Õpetuse realiseerumisest argitasandini, teadmistega kooskõlas oleva eluviisi praktilise teostatavuse võimalikkusest.


Mida tähendab "öko-"?
Tartus asuva Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse spetsialistid annavad meile öko-alaste tegevuste üldpildi järgmiselt:

Ökoloogilisteks nimetatakse tehnoloogiaid, mis kasutavad ära ökosüsteemi isereguleerumise nähtust või siis kahjustavad olemasolevas ökosüsteemis väljakujunenud tasakaalu võimalikult väheses ulatuses. Reeglina on ka ökoloogilised tehnoloogiad vähemnõudlikud mistahes lisaenergia järele:

• Ökoloogiline põllumajandus (mahepõllumajandus) ei vaja toimimiseks keemilist energiat mineraalväetiste näol;
• Ökoloogilised märgalapuhastid näiteks vajavad reovee puhastamiseks kümmekond korda vähem energiat kui aktiivmudal biopuhastid;
• Ökoloogiliste ehitusmaterjalide loomiseks ja neist hoonete ehitamiseks kulub samuti kümneid kordi vähem energiat kui betoonist, metallist ja plastikust ehitiste ning materjalide loomiseks. • Ökoloogiline arhitektuur omakorda taotleb minimaalset energiakulu hoone kasutamisel.


Millegipärast on levinud on arusaam, et see, mis on ökoloogiline ei saa olla samal ajal ka ökonoomne, kuid nagu ka sõnapildis näha, on neil mõistetel siiski ühisosa olemas – loodussäästlik ehitis võib ja tegelikult peakski olema ka majanduslikult säästlik.
Kokkuvõtteks võiks öelda, et peamiselt teeb hoone ökoloogiliseks pigem kõigi rakendatud põhimõtete kooskõla, mitte aga pelgalt looduslähedane materjalikasutus või näiteks loodussäästlikum jäätmekäsitlus eraldivõetuna. Eelistatud on siiski alati kohalik tooraine, seda nii vähema transpordivajaduse kui ka kohaliku loodusega harmoniseerumise tõttu. Ökoloogiliselt seisukohalt on märkimisväärne ka see, mis materjalist hiljem saab, st materjali lagunemisprotsess peaks olema loodusega igati kooskõlas – ka selle tingimuse täidab kohalik naturaalne ehitusmaterjal ideaalselt. Kuid mitte sugugi ei ole iga puitmaja automaaltselt ökoloogilisem kui mõni modernne betoonehitis – kõik oleneb lõpuks majast kui tervikust, kus oma koht ka elanikel.


Millest koosneb ökoloogilise kodu ehitamine?
• Ökonoomsus ja optimaalsus nii ehitamisel kui ka edaspidisel hooldamisel
• Kasutatakse taastuvaid energiaallikaid
• Kasutatavate materjalide valikul järgitakse kas kohaliku naturaalse tooraine eelistamist või taaskasutusprisntsiipi
• Kasutatavad viimistlusmaterjalid on tervislikud ja s.h. võimalikult allergiavabad
• Kasutatakse materjale, mis vähendavad vajadust sundventilatsiooni ja konditsioneeri järele
• Arhitektuurselt on arvesse võetud võimalikku juurdeehitust
• Lahendus vastab keskkonda võimalikult vähe kahjustuvale lammutamisprotsessile tulevukus

Kasutatakse taastuvaid energiaallikaid

Kasutatakse taastuvaid energiaallikaid

Kasutatakse taastuvaid energiaallikaid

No comments: