http://www.elfaelektroonika.ee/foorum/threads/15585-Tuule-abil-elekter./page5
V6taks veidike s6na tuuleturbiinide koha pealt. Darreuse turbiini ei soovita nii väikese projekti jaoks kasutada, kuna see eeldab väga suurt tuulekiirust ja üpris suurt konstruktsiooni piisava tootlikkuse tagamiseks ning ei ole isekäivituv (tööle hakkamiseks peab turbiin juba mingi kindla algkiirusega pöörlema). Sama kehtib ka Darreuse H-rootoriga turbiini kohta, mis on klassikalise darreuse turbiini modifikatsioon.
M6ned aastad tagasi sai 6pitud semestri Saksamaal ühes tehnika6ppeasutuses, milles tegeleti üpris p6hjalikult alternatiivenergeetikaga (tuul, vesi, päike, kütuselemendid, biogaas jne) ja seal rääkis 6ppej6ud ühte huvitavat lugu Darreuse turbiinidest.
H-rootoriga versioone olevat lääne-saksamaal mitmetes kohtades kasutatud, ent puuduseks oli labadel m6juvad j6ud, millede suund pidevalt muutus ning ühes tuulepargis oli vähe k6vema tuulega mitu megavatist seadet, mis olid juba üle 6 aasta töötanud, laiali lennanud "metalli väsimusnähtude t6ttu rootorikonstruktsioonis" (j6u suund muutub iga pöördega 180 kraadi). Pärast seda juhtumit ei ole vähemalt Saksamaal enam antud konstruktsiooniga uusi suuremaid seadmeid enam püstitatud.
Samas peaks savoniuse rootor olema isekäivituv ning ei vaja tuule suuna järgi korrigeerimist.
Kui teed tavalise konstruktsiooniga tuuliku, siis ei ole tingimata vaja täielikku pööramisvabadust (tee kindlaks p6hiline tuulesuund ja pane piirikud), saad lahti harjadest. Suurtel tuulikutel kasutatakse ka täieliku pööramisvabaduse juures kaableid, ent seal valvab ülaosa pöörlemise järgi kontroller (et kaablit katki ei väänaks näiteks).
Samas saaks väga kergelt käiva harjadesüsteemi ehk välja nokkida m6nest vanemast autogeneraatorist, mida suure haamri ja relakaga veidi modifitseerida tuleks .
No comments:
Post a Comment