http://www.fyysika.ee/uudised/?p=3863
July 6, 2010 Toimetas: Stiina Kristal ·
Päikesepaneelidel on üks suur viga: mida kuumemaks need lähevad, seda vähem efektiivsed nad on. Objekti jaoks, mis pidevalt päikese käes on, on see suureks puuduseks.
Kuumad päikesepaneelid toodavad jahedamast tunduvalt vähem elektrit. Fotogalvaanilistest elementidest koosnev päikesepaneel kaotab umbes 0,5% efektiivsust iga Kelvini kohta.
Selle probleemi lahendamiseks hakkas Türgi päikesepaneelide tootja Solimpeks valmistama hübriid-päikesepaneele, mis toodavad nii elektrit kui ka sooja vett. Seesugustel hübriidpaneelidel on kahekordne eelis: sama paneeliga saab lisaks sooja vee tootmisele ka soojust fotogalvaanilistelt elementidelt ärajuhtida, mis suurendab paneeli elektritoomise efektiivsust.
Sarnaselt sisepõlemismootoriga, millel töötamiseks tarvis jahutust, kasutatakse ka hübriidpaneelide jahutamiseks radiaatorsüsteemi, mis fotoelemendid jahedana hoiab, kirjutab ecogeek.org.
Paneelide ühendamine võib aga keerukamaks osutuda, sest need tuleb ühendada nii elektri kui ka äravoolusüsteemiga. Hübriidpaneelide eelised kaaluvad selle mõningase keerukuse aga kindlasti üle.
Allikas
No comments:
Post a Comment