http://www.epl.ee/artikkel/454497
EVI ARUJÄRV: I Have a Dream*
82 arvamust
Demokraatlik avalikkus sünnib eri ühiskonnagruppide ja massimeedia koostoimel ühisloominguna, milles vastutavad kõik osapooled. Mitteametlik, kontrollimatu teabevool, mida esindab internet, on selles kontseptuaalse, aga ka vastuolulise tähendusega: demokraatlikku vabadust kehastavad seal nii maha salatud või tõrjutud teave kui ka pahatahtlikud kuulujutud ja toores sõim.
Evi Arujärv kolumnist 09. jaanuar 2009 00:00
Et mitte jääda auru väljalaskmise kohaks või mõne liidrigrupi huvides toimivaks ajupesumasinaks, peaks internet tuginema selgetele, erapooletust tagavatele mehhanismidele.
Demokraatlikust avalikkusest saab kõnelda, kui toimuvast antakse adekvaatset informatsiooni, kui on võimalik avalik diskussioon olulistel teemadel ja kui selle kaudu saab kontrollida võimude tegevust. Neljandal võimul ei saa selles protsessis olla üksnes kanali või keskkonna ilmsüütu roll. Info vältimine, valik või ka lihtsalt ruuporina vahendamine, Ïanriline ja stiililine „formaatimine” ja selle kaudu toimuv avalik või (veelgi efektiivsem!) kaudne kommenteerimine mängivad ülitähtsat rolli ühiskondliku tähendusmaastiku kujunemisel. See mõtteline maastik ongi koht, kus me elame ja ennast hästi või halvasti tunneme.
Hoolimata piltide ja sõnumite vohamisest, hoolimata kerguse vaimu ja avatust imiteerivast meelelahutuslikkusest varjutab avalikkust kasvav irratsionaalsuse ja teadmatuse õhkkond. Usaldust avaliku ruumi ja teabe vastu on õõnestanud olulised institutsioonid alates riigikogust, erakondadest, kohtuvõi-must ja uurimisorganitest ning lõpetades meediaga.
On avalik saladus, et suhtlemisel mõne omavalitsuse ja riigiametitega tuleb kasuks väike õlitamine ja sõbrasuhted. Alles lähiminevikku kuuluvad korruptsiooniskandaalidest saadetud kinnisvara- ja rahareform, pankade ajalugu ja mitmed ühisraha krattivad projektid alates pühast integratsiooniüritusest ja lõpetades riigi mainekujundusega. Väiksema või suurema sahkerdamisega on seostatud hulka tegelasi alates riigipeast ja kõigile teada ränga mälukaotusega euroametnikust ning lõpetades kõigi erakondadega, „ausatest” ärimeestest kõnelemata.
Anonüümne rõvetsemine
Tühine osa juhtumeid on jõudnud kohtu ette, enamik toimetab väljaspool seadust edasi. Õieti on isegi ohtlik liiga palju urgitseda, sest siis kukub kaardimajake nimega Eesti demokraatia äkki lihtsalt kokku. Me oleme ju ometi arukad inimesed. Nii me otsimegi olulist teavet kannatlikult vabaduse loosungi all serveeritud rämpsu seest. „Avastame” korruptante koos organitega sihikindlalt enne valimisi, kuigi tulemuseks on vaid hõõguva koni susin veeämbris.
Unustame ära põhimõtte, et kohtumõistmine mitte ainult ei pea olema, vaid peab ka näima õiglane ja seaduslik. Oleme leppinud must-valge poliitmaastikuga, kus vastamisi ei seisa põhimõtted, vaid järjekordne Pühak ning üks ja seesama Paaria. Oleme harjunud, et vastaspoolt austavat poliitilist dialoogi asendab anonüümne rõvetsemine. Ja nii edasi.
Yale’i ülikooli professor J. M. Balkin väidab seda, mis on ilmne igale mõtlevale inimesele: meedia kui äri ja poliitika kui võimuiha ühildumise ko‰maarsemaid tagajärgi on ühiskondliku arvamusega manipuleerimine avalikkuse simulatsiooni kaudu. Simuleeritud avalikkuse põhimeetod on tähelepanu hajutamine ja kõrvale juhtimine ning sellise pseudotõeluse loomine, mis tõrjub välja olulised teemad. Simulatiivne avalikkus sünnib, kui protsesside ja põhi-mõtete asemel keskendutakse skandaalidele, isikutele ja era-elule. Laulud ja tantsud poliit-tähtedega koos järgneva pingelise „ühiskondliku diskussiooniga” ei ole üksnes ilmsüütu meelelahutus, vaid ka uue reaalsuse, arutlusaine ja poliitika hindamise kriteeriumide loomine.
Samas rollis on sageli ka privaatsfääri ja moraali teemad. USA teadlane toob näiteks Clintoni-Lewinsky pikantse afääri kui võimuvõitlust teeniva ja avalikkust eksitava pseudoskandaali. Samasse kategooriasse kuuluvad eelmise presidendi pereliikmeid puudutavad kõmulood. Pseudoavalikkust esindab ka poliitiliste ja/või ärikonkurentide lekitatud liiane, korrastamata informatsioon. Kui ajalehes ilmub kompromiteeriva pealkirja all kahe külje jagu lindilt pärit kõneteksti, siis võiks selle teksti põhimõtteliselt ka telefoniraamatust võtta – aitab pealkirjast, et „teadlike” lugejate hukka-mõist oleks garanteeritud. Sest „muster” on all.
Teadvusse pressitud mustrid
Aga teadvuse mustrite loomine on lihtne. Erinevalt klassikalistest ajupesu meetoditest, näiteks massireligioonidest, mille eesmärk on inimteadvuse „tüh-jendamine” ja ümberprogrammeerimine, on moodne reeglistik inimsõbralik – see annab inimesele tema enda unistusi, ängi ja viha, lihtsaid sõnumeid maagilise kordusena, kasutades kollektiivseid kujutlusi, serveerides tõde valikuliselt ja apelleerides tunnetele. Ka juhuslik sündmus (näiteks ühe linnaametniku hiljutine traagiline surm), mis langeb teadmatuse, vihkamise, kahtlustuste ja hirmude kanvaale, omandab kurjakuulutava konkreetsuse.
Tegelikult tahtsin kõnelda mõnest unistusest. Ma tahan, et võimule saaksid ausad inimesed; et ametnikud ei teeks ametipositsioonist pensionisammast ja „ausad” ärimehed ei korraldaks pistiseeksperimente; et kapo ei teeks päkapikku ega ahistaks koolilapsi, vaid tegeleks tõelise ohu allikatega; et seadused ei oleks väänatavad, vaid kaitseksid selges keeles ausaid inimesi ja Eesti riiki; et neljas võim ei identifitseeriks ennast vabatahtlikult solgitoruga ega söödaks lugejale ette x-faile.
Siis tekiks libaavalikkuse asemel ehk ka tõeline – selline, kust tavalised inimesed saavad adekvaatset informatsiooni ega karda oma nime all kõnelda ning kus valitsevad head kombed ja demokraatlikud kontrollimehhanismid.
Siis võiks isegi unustada esi-algse akumulatsiooni räpasuse. Siis ehk ei peaks ka koputamist kodanikukohuseks kuulutama. Legaliseeritud korruptiivsuse ja simuleeritud avalikkuse, valede ja teadmatuse foonil ei ole see üleskutse midagi muud kui puhas stalinism.
* „Mul on üks unistus.” – Sissejuhatav fraas Martin Luther Kingi kuulsast Washingtonis 1963. aastal peetud kõnest, kus ta rääkis musta- ja valgenahaliste võrdsusest.
No comments:
Post a Comment