http://www.epl.ee/?artikkel=315959
Eesti esimene tuulegeneraator sai 20 aastat vanaks
Esimese tuulegeneraatori valmistas Virumaa külamees Uno Illipe oma lõbuks.
Praegusel tuuleparkide ajastul on paslik meenutada, et Virumaa mees Uno Illipe pani oma kätega ehitatud tuuliku püsti 20 aastat tagasi ning see töötab siiani.
Aldur Pääro Erra-Liiva küla Ida-Virumaal 20. märts 2006 00:00
Foto: Avo Seidelberg
Kes on sõitnud Lüganuselt Kiviõli suunas või vastupidi, nendele ei ole jäänud märkamatuks Erra-Liiva männiku servas asuva Illipe maja juures kõrge betoonposti otsas töötav tuulegeneraator, millelt saadav elektrienergia kütab kuumaks köögi- ja saunavee. Näiteks sauna 400-liitrise boileri vesi on alati kuum. Uno Illipelt on tuulegeneraatori ehitamise kogemusi käinud saamas paljud ettevõtlikud mehed üle Eesti.
Täna 75-aastane Illipe töötas sõja ajal poisikesena Küttejõu kaevanduses elektriku õpilasena ja elektrikuna, pärast sõda aga Püssi elektrijaamas. Uno on alati olnud nutikas ja hinnatud töömees, kellele kunagi omistati vabariigi teenelise energeetiku aunimetus.
Lisaks sellele teatakse teda siinkandis lugupeetud laulumehe ja trompetimängijana, kelle kohta kostetakse: oleks Unol veel inseneriharidus, mida kõike ta siis oleks teinud ja kuhu välja jõudnud! Sõda aga tõmbas õppimisvõimalustele kriipsu peale ja töö kõrvalt õppides piirduski ta põhiharidusega.
Tuulepoiss tööle
Kuigi elekter oli 20 aastat tagasi odav, ei andnud Illipele rahu, et tuul niisama kasutult mööda vihiseb.
Jalgrattaga sõites tunnetasin sõitmist raskendavat tuuletakistust ja siis mõtlesingi, et peaks selle halva tuulepoisi kuidagi tööle panema. Tuulegeneraatori valmistamise mõte tiksus mul peas mitu aastat. Arvasin, et mul on elektri alal piisavalt teoreetilisi teadmisi. Metallitöö ei olnud ka võõras. Ainult tahtmisest ei piisanud, oli vaja muretseda tööriistad ja seadmed. Nende valmistamisest alustasingi,selgitas Illipe.
Uno Illipel õnnestus vanaraua hinnaga osta täiesti amortiseerunud metallitreipink. Ta restaureeris selle, valmistas elektrikeevitusaparaadi, tegi elektripunktkeevituse seadme, valmistas mitmesugused rakiseid ja hankis erinevaid tööriistu. Õnnestus hankida sõjaaegne elektrilokomobiil, mis oli vägede taandumisel lõhatud. Siis läkski ehitamiseks.
Generaator ja selle juurde kuuluv automaatika töötab tänaseni nagu kellavärk. Maksimumvõimsus on 8 kW ja maksimumpinge 220V. Nõrga tuule korral on näitajad madalamad, aga kõrgemale minekut piiravad automaadid. Tormi korral on võimalik tuulegeneraator seisma panna.
Treipink sauna peale
Leiutamishoog ei ole Illipel raugenud ka pensionäripõlves. Viimastel aastatel on tema hobiks saanud puidutöötlemine ning selle jaoks valmistas ta ise puiduhöövelpingi. Ka selle pingi puhul on ohutustehnika täielikult tagatud, sest Uno ei kasuta tavalisi peitleid, vaid on varustanud oma treipingi spindlikruviga, millel saab lõiketerasid vahetada. Nii võibki abikaasa Aino muretu olla, kui Uno mööda treppi sauna peale oma värkstuppa läheb.
No comments:
Post a Comment