http://uudised.err.ee/index.php?06211488
Päikesepatareid Tartu Ülikooli Botaanikaaia kasvuhoonel. (Foto: Postimees/Scanpix)
* Elektri kallinemine suurendab huvi päikesepaneelide vastu 04.08.2010
* Vargad viisid külastuskeskuse katuselt päikesepaneelid (2) 14.07.2010
* Eesti saab peagi esimese päikeseelektrijaama (9) 07.07.2010
05.08.2010 08:37
Tallinna Tehnikaülikooli professori Jüri Krustoki sõnul tasub Eestis päikeseenergiaga tegeleda ja vastupidised väited on müüt.
Jüri Krustok ütles Vikerhommikule antud intervjuus, et peaaegu kõik Euroopa riigid on pööranud pilgud päikeseenergeetika poole.
"Ma jätan Eesti välja, sest Eesti pole ka poliitilisel tasandil eriti suuri samme astunud päikeseenergeetika toetamiseks, kuid teised riigid on selle ikkagi endale südameasjaks võtnud ja toetavad nii finantsiliselt kui moraalselt päikeseenergia levikut," rääkis Krustok ja lisas, et suurim turg päikesepaneelidele on praegu Euroopa keskosa, kus on päikesetingimused võrdsed Eestiga.
Professor ei oska nimetada palju põhjuseid, miks Eestis päikeseenergiat ei toetada. "Võib-olla ainus põhjus, mis praegu on, et Eestit loetakse ikkagi suhteliselt vaeseks maaks ja raha ei jätku igale poole. Aga see on tõepoolest müüt, et Eestis ei tasu päikeseenergiaga tegeleda," märkis ta.
"Nii palju kui on uurimusi selle kohta tehtud, on kõik need väitnud, et meil on täiesti võrdsed tingimused võrreldes Saksamaaga või Tšehhiga. Meil on muidugi päikest vähem, aga samal ajal meil on jahedamad suved ja see on väga oluline, sest päikesepatareid töötavad paremini jahedamates oludes," selgitas Krustok.
Tema sõnul hakkavad inimesed mõtlema päikesepatareide kasutamisele juba vähem kui saja aasta pärast.
"Tõepoolest, praegu on majapidamisi, kes on end Eesti Energiast välja lülitanud. Selliste hindadega, mis meil praegu pistikust tuleb, ei ole see ikkagi eriti tasuv. Aga fakt on, et ega meil see elektrihind ei jää nii madalaks, kui ta praegu on. Seega päikesepatareide hinnad langevad, elektrihinnad tõusevad ja järelikult me mingil ajal jõuame sellesse seisu, et võib juba kaaluda päikeseenergia kasutamist. See juhtub palju vähem kui saja aasta pärast," rääkis Krustok.
Toimetas Merili Nael
No comments:
Post a Comment