http://www.tarbija24.ee/?id=296159
05.08.2010 14:56
Alla 15-aastased noored ei tohiks energiajooke üldse juua, sest energiajoogid ja limonaadid, eriti sellised tooted, mille magustamiseks on kasutatud fruktoosi ja aspartaami, põhjustavad rasvmaksa nimelise maksakahjustuse teket, ütles Tampere Ülikooli professor Markku Färkkila.
Seos rasvmaksa kujumise ja rohke magusate jookide tarbimise vahel on Färkkilä sõnul lihtne, kirjutas ajaleht Uusi Suomi. «Mida rohkem tarbida magusatest jookidest saadavaid tühje kaloreid, seda kõrgem on ka maksa rasvumisrisk,» selgitas ta. Ka nn. light-jookides kasutatav aspartaam lisab samuti maksa rasvumise riski ja sel on paljude uuringute kohaselt ka kehakaalu suurendav mõju.
«Rohkem kui pool liitrit energiajooki või magusat limonaadi päevas on liiast,» ütles Färkkilä. «Poolteist liitrit limonaadi päevas on ilmselgelt liiga palju. Sellise koguse pidev tarbimine tõstab kindlasti maksa rasvumise, kehakaalu suurenemise ja metaboolse ainevahetuse sündroomi riske,» hoiatas professor.
Tema hinnangul ei tohiks alla 15-aastased üldse mingeid kofeiini sisaldavaid jooke tarbida, kuid samas on energiajoogid koolinoorte seas muutunud tõeliseks trendijoogiks.
«Samas peaksid alla 15-aastased väga väikestes kogustes tarbima ka light-jooke ja suhkruga magustatud limonaade,» nentis professor.
Energiajoogid sisaldavad tänapäeval nii suurel määral kofeiini, et tekitavad väga kiiresti nendest sõltuvuse, kirjutas ajakiri Canadian Medical Association Journal.
«Energiajooki võiks nimetada supersiirupiks ja need sisaldavad 250 milliliitri kohta 80-140 milliliitrit kofeiini. See vastab ühele kohvitassile või kahele 0,33 liitrisele kokakoola purgile,» tõdes uuringut «Health Canada» juhtinud arst Paul Hebert. Energiajoogis sisaldub kofeiini sel määral, et neid jooke tihti ja suurel määral tarbivatel noortel tekib tahes- tahtmata sõltuvus, tõdes ta.
Heberti sõnul võib juba üks purk või pudel energiajooki tekitada sõltuvust. «Lisaks on energiajoogil hulk ebasoovitavaid kõrvaltoimeid. Need halvendavad enesetunnet, tekitavad oksendamist, iiveldust. Need joogid võivad põhjustada ka seedehäireid, südame rütmihäireid,» võrdles ta energiajoogi tekitatud enesetunnet alkoholi- või narkootikumide tekitatud olekuga.
Ühe teise, Põhjamaades tehtud uuringu kohaselt võib isegi väike kofeiini kogus muuta tundliku inimese sellest sõltuvaks.Nii selgus uuringust, et isegi 50 milliliitrit kofeiini päevas muutis noore inimese seda sisaldavast joogist sõltuvaks. Ühest väikeses 0,33-liitrises energiajoogi purgis leidub aga tervenisti 100 milligrammi kofeiini.
Mis on rasvmaks?
Maks on organismi suurim siseorgan, millest voolab iga päev läbi ligi 700 liitrit verd. Igapäevases elus on sellel olulisel organil palju ülesandeid: maks kontrollib vere aminohapete, glükoosi- ja rasvasisaldust, sünteesib rasvade lõhustamiseks ja vereloomeks vajalikke ühendeid, säilitab vitamiine, lagundab organismi vereringlusse sattunud mürgiseid aineid ning teeb palju muud. Maksal on ka unikaalne võime ennast ise taastada.
Samas aga pole seni olemas ühtegi testi ega analüüsi, mis näitaks algavat maksakahjustust ja võimaldaks prognoosida tsirroosi tekke võimalust. Kahjustunud maks ei anna endast üldjuhul märku ka valuga. Maksakahjustustele aitab omalt poolt kaasa ka napsitades suitsetamine, mõned liigeseravimid avaldavad samuti maksale mõju. Ettevaatlik tuleks olla ka paratsetamooli sisaldavate peavalupreparaatidega, mida sageli pohmeluse leevendamiseks võetakse (eelistada tuleks maksale mitte mõjuvat aspiriini või ibuprofeeni).
Rasvmaks on maksakahjustuse kõige esimene staadium ning selle leiab arst enamasti juhuslikult. Ainus leid võib olla hepatomegaalia ehk maksa suurenemine.Vahel võib esineda ebamugavustunne paremal ülakõhus, iiveldus, kollasus nahal. Teine staadium on alkohoolne hepatiit, mis võib samuti olla ilma igasuguste sümptomiteta. Osadel inimestel avaldub see aga palavikuga, ämblikukujuliste veresoontevõrgustike esinemisega rinnal ja näol, kollasususega, isutusega, kõhuvaluga, kõhu ettevõlvumise ja astsiidi (vedelik kõhukoopas) tekkega.
Toimetas: Kaire Kenk
No comments:
Post a Comment