Wednesday, August 11, 2010

Uus tehnoloogia võib muuta iga akna päikesepaneeliks

http://forte.delfi.ee/news/teadus/article.php?id=32547363

Uus tehnoloogia võib muuta iga akna päikesepaneeliks
www.FORTE.ee
11. august 2010 12:03


Kärneri tänava värvilised klotsmajad, Rocca Al Mare, Tallinn, 2008.
Foto: Risto Vähi


Norra ja Briti teadlaste arendatav uudne tehnoloogiline lahendus võimaldab iga elamuakna päikeseenergiat koguma panna.

Uus “roheline” päikeseelementide tehnoloogia võib kaasa tuua revolutsiooni energiatööstuses ning muutuda tavatarbijale kättesaadavaks juba umbes viie aasta pärast, vahendab The Daily Mail.

Norra firma EnSol on konstrueerinud ja patenteerinud ainulaadse kile, mis ettevõtte lootuse kohaselt jõuab lettidele juba aastaks 2016.

“Üks peamiseid eeliseid on, et tegemist on läbipaistva kilega, millega saab katta aknaklaasi, nii et iga aken hoones muutub voolugeneraatoriks. Uue materjaliga saab põhimõtteliselt katta ka kogu hoone — kas täiendavate külgpaneelide või isegi omavahel haakuvate katuse-päikesepaneelide kujul,” ütleb EnSoliga koostööd tegeva Leicesteri ülikooli arendustöörühma juht professor Chris Binns.

Ta osutab, et materjali on konstrueerinud EnSol AS ning see rajaneb nano-osakestele, mida on võimalik sünteesida Leicesteris.

“Tõtt-öelda on meie käsutuses olev tehnika pärast väikest esialgset investeeringut ettevõttelt nagu loodud selleks, et antud materjali prototüüpide ehitamiseks piisavas väheses koguses toota. Antud töö on oluline sellepärast, et need päikesepaneelid töötavad uuel põhimõttel. Loomulikult peab elektri saamiseks osa valgust neelduma, aga see tähendab aknaklaaside ainult õige õrna toonimist," ütleb Binns.

"Kuna tegu on õhukese kilega, millega saab katta suuri pindu, võib ka selle hind kujuneda olemasolevate seadmete omast väga palju väiksemaks. Kile paigaldataks akende sisse või muudesse materjalidesse juba tootmisprotsessi käigus. Autode katustele paigaldatuna saaks seda kasutada isegi akude laadimiseks — ehkki liiklusvahendite endi käitamine läheks ilmselt juba liiale.”

Materjal koosneb läbipaistvasse komposiitmaatriksisse manustatud metall-nano-osakestest.
“Elemendi kontseptsiooni on edukalt demonstreeritud, ning käesoleva uurimis- ja arendusprojekti eesmärk on tehnoloogiat süstemaatiliselt rafineerida, kuni elemendi tõhusus ulatub 20 protsendini või üle selle,” ütleb EnSol AS-i pressiesindaja.

No comments: