http://forte.delfi.ee/news/teadus/article.php?id=32528753
ERR teadusuudised
10. august 2010 10:50
Stanfordi ülikooli insenerid töötasid välja tehnoloogia, mis päikese valgus- ja soojuskiirgust kombineerides võiks päikesepaneelide efektiivsust praegusega võrreldes vähemalt kahekordistada.
“See on tõesti põhimõtteline läbimurre, uus energia muundamise protsess, mitte lihtsalt mõni uus materjal või senise tehnoloogia täiustamine,” ütleb Stanfordi ülikooli materjali- ja inseneriteaduste dotsent Nick Melosh.
Uus tehnoloogia kannab nime PETE (ingl photon enhanced thermionic emission). Kui praeguste, fotoelektriliste päikesepaneelide efektiivsus temperatuuri kasvades väheneb, siis selle puhul hoopis kasvab, vahendavad ERR teadusuudised.
Stanfordi teadlased avastasid, et kui katta pooljuhtmaterjal (milleks on ka räni) õhukese kihi tseesiumiga (keemiliselt väga aktiivne leelismetall), suudab see elektrit toota nii valgusest kui soojusest.
Ränipatareide tõhusus hakkab kahanema 100 Celsiuse-kraadi juures, aga PETE ei saavuta ka poole kõrgemal temperatuuril veel täit efektiivsust. “See lausa töötabki paremini kõrgematel temperatuuridel,” ütleb Melosh.
Sestap töötaks tehnoloogia kõige paremini nn paraboolpeeglitega — kuni 800-kraadist temperatuuri võimaldavate seadmetega, mida enamasti kasutatakse suurtes päikesefarmides.
No comments:
Post a Comment