Monday, August 23, 2010

Uued päikesepaneelid peletavad tolmu

http://teadus.err.ee/komment?id=2551&cat=1&pgk=1
23.08.10 | Aine ja tehnika
Möödunud nädalavahetusel esitlesid teadlased oma uut leiutist – isepuhastuvaid päikesepaneele, mille tehnoloogia põhineb Marsi missioonide jaoks väljatöötatud lahendustel. Paneelide isepuhastuv kattepind suurendab elektrienergia tootmise efektiivsust ning vähendab hoolduskulusid suurtes päikesepaneelide parkides.

,,Meie andmete kohaselt on see ainus automaatse isepuhastava süsteemiga tehnoloogia, mis ei nõua ei vett ega mehaanilist liikumist,” sõnas uurimuse läbiviija Malay K. Mazumder, vahendab Eesti Füüsika Portaal.

Päikesepaneelide kasutamine tõusis 2003.-2008. aastal 50% võrra see kasvab veel. Suured päikesepaneelide pargid laiuvad praegu juba Ameerika Ühendriikides, Hispaanias, Saksamaal, Lähis-Idas, Austraalias ja Indias. Enamasti asuvad need pargid kõrvetava päikesega kõrbealadel, kus kuiv ilm ja tuuled paiskavad tolmu päikesepaneelidele. Tolm piirab paneelidele langeva valguse hulka, vähendades seega ka toodetava energia kogust. Sellistes paikades on puhas vesi raskesti kättesaadav, tehes paneelide puhastamise kulukaks. ,,Neljagrammine kogus tolmu ühel ruutmeetril vähendab päikeseenergia muundamise efektiivsust 40% võrra,” selgitas Mazumder.

Koostöös NASAga töötasid Mazumder ja kolleegid selle tehnoloogia välja kõigepealt Kuu ja Marsi missioonide jaoks. Mazumderi sõnul on Marsil kuiv ja tolmune keskkond, mistõttu võivad päikeseenergiat kasutavad kulgurid hätta jääda.

Isepuhastav süsteem saadakse, kui paneeli katvale klaasile või plastmasskilele kantakse elektriliselt tundlik ja läbipaistev materjal. Sensorid jälgivad tolmukoguseid paneeli pinnal ning kui need jõuavad kriitilise piirini, materjal pingestatakse. Üle materjali pinna saadetakse elektrilaeng, mis tõstab tolmu üles ja lükkab paneelilt maha. Mazumderi sõnul on nii võimalik eemaldada kahe minuti jooksul ligi 90% paneelile langenud tolmust ning puhastustoiminguteks kulub vaid väike kogu paneeli toodetud energiast.

No comments: