Sunday, August 15, 2010

Sinu firma osakapital võib olla ka näiteks 100 krooni.

http://www.bisness.ee/usaldusuehing/

Usaldusühing
Teisipäev, 03 August 2010 08:49 Tarmo

UsaldusühingUsaldusühing e. UÜ on firma, kus kaks või enam isikut tegutsevad ühise ärinime all. Seejuures peab vähemalt üks isik vastutama firma kohustuste eest kogu oma varaga. Teda nimetatakse täisosanikuks. Teine isik vastutab kohustuste eest oma sissemakse ulatuses. See on usaldusosanik.

Mitmes mõttes on see ettevõtlusvorm sarnane täisühinguga. Suurim erinevus on see, et täisühingus vastutavad kõik osanikud kogu oma varaga, usaldusühingus võivad mõned osanikud vastutada ainult oma sissemakse summa ulatuses. UÜ osanikuks võib olla nii füüsiline kui juriidiline isik. Uue osaniku võib firmasse võtta ainult kõigi seniste osanike nõusolekul.

Ka usaldusühingut kasutatakse oma äri tegemisel selleks, et alustuskulud oleksid võimalikult madalad. Puudub algkapitali miinimumnõue ja lubatud on mitterahaline sissemakse (teenuse osutamine osanike poolt).

Paljud valmisfirmade müüjad kasutavad usaldusühinguid samuti kulude kokkuhoiu eesmärgil. Esmalt registreeritaksegi usaldusühing, mis hiljem vormistatakse ümber osaühinguks. Riigilõiv ümber registreerimisel on palju väiksem kui osaühingu esmaregistreerimisel.
Eelised

* Mitme osaniku tõttu on ettevõttes rohkem vajalikke teadmisi ja oskusi
* Väga odav registreerida
* Puudub omakapitali miinimumnõue

Puudused

* Jagatud võim ja lahkhelide oht
* Täisosanike ja usaldusosanike erinevad õigused ja kohustused tekitavad arusaamatusi
* Kasumi jagamise probleemid
* Võrreldes osaühinguga tekitab klientides vähem usaldust
* Piiramatu vastutus, kõigi võlgade ja kohustuste eest vastutavad täisosanikud kogu oma varaga

Usaldusühingu registreerimine

Usaldusühingu registreerimine toimub samamoodi nagu täisühingu registreerimine. Kõige odavam, mugavam ja kiirem on seda teha läbi Ettevõtjaportaali.

Ettevõtjaportaalis usaldusühingu registreerimiseks on vaja internetti ning arvutit, ID-kaardilugejat ja igal osanikul ID-kaarti. Lisaks pangakontol 200 krooni riigilõivu tasumiseks ja osakapitali sissemakseks vajalik summa. Viimane sõltub sellest, kui suure osakapitaliga firmat on soov asutada, miinimumsumma nõuet ei ole.

Internetis usaldusühingu registreerimine on väga lihtne ning kasutajale kergesti mõistetav. Ettevõtjaportaalis saad vaadata ka demovideot, kus kogu protsess läbi tehakse, samuti on seal nähtav kirjalik juhend.

Pärast video ja juhendiga tutvumist saad usaldusühingu registreeritud vähem kui 15 minutiga. Kui tahad teemast veel rohkem teada, siis saad lugeda siin portaalis ilmunud artiklit internetis firma asutamise kohta.

Alternatiivne variant on käia usaldusühingut notaris registreerimas. Sul tuleb notari juurde aeg kinni panna, mis sobiks kõigile osanikele, ise koostada ja saata notarile sobivad paberid ning lõpuks ka notaris kohal käia. Protsess on kulukam kui internetis registreerimine, sest pead riigilõivule lisaks notaritasusid maksma.

Kolmanda võimalusena saad kaaluda ka valmisfirma ostmist. Kui osaühingu puhul on valmisfirmat mõtet osta sellepärast, et vältida 40 000 kroonist algkapitali sissemakset, siis usaldusühingu puhul seda probleemi ei ole. Sul ei ole vaja kümneid tuhandeid kroone firma pangakontole kanda, sest puudub osakapitali miinimumsumma määr. Sinu firma osakapital võib olla ka näiteks 100 krooni.

No comments: