http://kena.lunt.eu/?page_id=292
Siin saate ise jälgida kui kiiresti ja kuidas energiasäästliku maja ehitamine välja näeb.
Otsestriimi saab vaadata ka aadressilt mms://tv.eenet.ee/passiivmaja
Iga päev tehakse ehitusest päevakokkuvõte koos ülevaatliku kiirluubis videoga. Neid saab lugeda-jälgida aadressil http://kena.lunt.eu/?cat=18
Siia ehitatakse passiivmaja ehk madala energiakuluga maja.
Mida see tähendab?
Passiivmaja “passiivne” tähendab seda, et väliste energiaallikate hulk püütakse viia miinimumini. Päike, inimeste endi ja muude masinate tekitatud soojuse hulk on hästi isoleeritud ja korraliku ventilatsioonitehnikaga majas enamjaolt piisav, et seda soojana hoida. Mõõdukalt on lisaenergiat vaja vaid külmadel talvedel. Passiivmaja idee on tänaseks juba 20 aastat vana ja tegelikkuses peaksid sellised olema kõik majad.
Mis on eesmärk?
Täna kulutatakse meie eramajades ja kortermajades sooja saamiseks aasta jooksul kütuseid hulgas, mis vastab 20-30 liitrile diiselkütusele iga ruutmeetri kohta. Kas te ostaksite igapäevasõitudes auto, mis 100 km läbimiseks kulutab 20-30 liitrit kütust?
Hoone, mis siia tuleb on madala energiakuluga. Piltlikult loodetakse toime tulla aastas 3-4 liitri kütusega iga ruutmeetri kütmiseks. Selleks tuleb kasutada parema soojapidavusega seinamaterjale, aknaid ja uksi. Ja selleks, et õhupidav maja elamiseks ka mugav oleks, tuleb tagada hea ventilatsioon. Ventilatsioonisüsteem peab tooma inimesteni värske õhu, suunama tuppa tagasi väljaminevas õhus oleva soojuse ja vältima ruumide liigniiskeks muutumist.
Kuidas energiasääst saavutatakse?
Energiasäästlik hoone peab olema nii tehniliselt kui arhitektuuriliselt eelnevalt piisavat läbi mõeldud. Hoonel ei tohi olla külmasildu ehk sellised osi, mis oma hea soojajuhtivuse tõttu hakkavad külmal ajal sooja majast välja viima.
Kliima- ja Energiaagentuuri jälgitav maja ehitatakse eelnevalt tehases valmistatud vahtplastelementidest, mille vahele valatakse betoon. Kasutatavas vahtplastis on ka grafiiditerakesi, mis peegeldavad soojuskiirgust, hoides nii talvel soojust siseruumides kui suvist kuumust hoonest eemal. Et energiakulu oleks väiksem, paigaldatakse jälgitavasse majja valgustid, milles valgus pärineb vagusdioodidest.
Väliselt samasuguseid maju on siiasamasse lähedale ka enne ehitatud. Antud maja puhul kasutatakse vaid paremaid soojaisolatsoonimaterjale, soojapidavamaid aknaid ja uksi, rajatakse soe vundament ning paigutatakse soojust majja tagasitoov ventilatsioonisüsteem.
Miks KENA passiivmaja ehitust jälgib?
Eelkõige soovime näidata, et sellise energiasäästliku maja ehitamiseks vajalik rahahulk pole oluliselt erinev sellest, kui ehitada nii-öelda tavaline maja. Ehitamise käigus saame ülevaate miks just nii ehitatakse ja kuidas see parandab eluruumide sisekliimat ning tagab energiasäästu.
No comments:
Post a Comment