Saturday, November 14, 2009

Simon Grey : "Börsile mineku ootel Eesti Energia müüb põhivõrgu riigile soodsatel tingimustel. Kontsern saab tehinguga ligi kuus ja pool miljardit krooni, osaliselt läheb see raha tagasi riigikassasse, et toetada euro tulekut."
Hmm, nüüd on siis selge, kuidas see asi hakkab arenema edasi. Just mõtlesin, kuidas kavatsetakse päästa ebarentaalset EEd turu avamise puhul, nüüd on selgus majas. Ühelt poolt võrk nagu ei kuulu EEle(et nagu pole kontrolli), teiselt poolt mõlemad ettevõtted kuuluvad riigile. Nii et paberi peal kõik on seaduslik. Nii et kui riik hakkab piirama(ja seda ta hakkab tegema, selles võib 100% kindel olla) siis seaduse silmis tegemist pole monopoli vastuhakkuga, lihtsalt jaotusvõrk mingil põhjusel ei lase konkurendi turule.
"Valitsus otsustas maksta põhivõrgufirma Elering eest Eesti Energia kontsernile 2,7 miljardit krooni."
Üks asi, kui firma oleks üle antud, täitsa teine on müük. Kui ma tuttavale midagi annan, siis see on pistis, kui müün, siis see on tehing. Eriti huvitav, et müüakse firma iseendale.
"Kogu rahavoog, mille Eesti Energia firmade lahutamisega teenib, on umbes 6,4 miljardit krooni."
Huvitav on see, et allpool on kirjas, et Eleringi väärtuseks on max 3,1 miljardit. Samas selle firma müügist riigile EE teenib kaks korda suuremat summat. Paras pettuskeem riiklikul tasandil riigi poolt kodanike rahade eest - elagu banaanivabriik Eesti. Mina müün iseendale enda omatud firma ja lisaks selle mina, irw, teenin selle peal. Huvitav, mis muidasjuttulises maailmas selline asi oleks loogiline. Ja ülbuse tippuks, kuigi EE saaks hiigelkasumit, ikkagi kavatsetakse elektri hinda tõsta, sama vana põhjendusega - investeeringud. Rahva koorimine on EE püha eesmärk. Nende deb!!likutest valitsuse pingviinide lemmik mänguasi ja raha väljapumpamisvahend.
"Sellega saab Eesti Energia märkimisväärselt vaba raha uuteks investeeringuteks."
Kõige huvitavam, et suurem osa(99%) nendest investeeringutest jaab kusagil allpool radarit - pole kuulda ega näha, millesse investeeritakse on mõistatus. Samas vaadates juhtkonna palkade ja hüvitiste peale, on selgelt näha, kuhu vähemalt osa rahast "investeeritakse". Mitte väike osa on kindlasti riigikassasse "investeerimisel", et need deb!!likud saaksid kah edaspidi hästi elada ja ellu viia oma haigeid projekte, millel pole tegeliku eluga midagi ühist.
"Kuna Eesti Energia kuulub riigile, siis oleks valitsus võinud firma lahutada ka Eesti Energiale sentigi maksmata."
Maksumaksja rahade eest isenedalt välja osta endale kuuluvat firmat, et saaks selle abil kokku hoida rahasid. Hmm, huvitav.
"Nimelt kui maksta raha Eleringi aktsiate eest, siis seda loetakse finantseerimistehinguks, mis riigieelarve kulusid ei kasvata."
Ma olen vist loll, kuid kui rahasid üldse mitte maksta, siis see pole isegi tehing, kuludest/tuludest rääkimata. Ja päris huvitav, kui ostutehing kulusid ei kasvata, samas ma pole mingi majandusspets. Raha võetud õhust ? Jaaab mulje, et tegemist on pigem jarjekordse riikliku petuskeemiga, et saaks ametlikult raisata maksumaksja rahasid, peites kogu seda kelmust investeerigu ja ostu juttu taga.
"Kui aga Eesti Energia maksab riigikassasse dividende või ostab riigilt välja maad, siis see on juba riigikassa tulu, mis aitab parandada riigieelarve tasakaalu."
Jallegi huvitav, kui EE ostab riigilt, siis see kasvatab riigitulusid, aga kui riik ostab EElt, siis see miskipärast ei kasvata riigikulusid. Huvitav, väga huvitav.
"Partsi sõnul ei tuleks keegi selle peale, et gaasivõrk Eesti Gaasilt natsionaliseerida. Nii polevat mõistlik natsionaliseerida ka Eleringi."
Nüüd on kindlalt selge(varem ma veel kahtlesin) - Parts on deb!!l. Ei saa natsionaliseerida midagi, mis juba kuulub riigile. Samas, arvestades, et meie maal, riik ostab iseendalt ja maksab selle eest ja lisaks, paras nali, kuidagimoodi saab selel pealt tulu, riigile kuluva ettevõte natsionalizeerimine on vist täitsa võimalik. Umbes sama, kui suletud süsteemis, mille väärtus on 100 ühikut, saada 110 ühikut. Küll on huvitav, et need "võlurid" suudavad raha õhust toota vaid kohalikul tasemel, kus pole konkurentsi ega kontrolli. Aga kui rahvusvaheliselt minna, siis koheselt nina perses ja jalaga vastu tagumikku, sest seal ikkagi peab enam-vähem ausalt tegutseda(ühest taskust raha teise kantimine ja samal ajal, üllatus üllatus, kuidagi kusagilt mängusse tulevad maksumaksja rahad, ja siis mingi "imeväe" läbi, suudetakse kasumit toota), sest muidu mitte keegi ei taha sinuga äri ajada.

No comments: