Soojatootja käivitas jõujaama
Eile avati Viljandi külje all Jämejala katlamajas pidulikult elektri ja soojuse koostootmise jaam, millele pandi nimeks Jõmmu.
Viljandi soojatootja Esro tegi elektri tootmiseks 20 miljoni krooni suuruse investeeringu. Et mõte ellu viia, asutati osaühing Esro Elekter, mille teine osanik on energiakaubandusettevõte Baltic Energy Partners.
«Neil on teadmised, kuidas energiat müüa,» põhjendas partneri kaasamise vajadust Esro Elektri juhatuse esimees Tõnu Põldma.Uus koostootmisjaam annab 12 gigavatt-tundi elektrit, mis on 12 protsenti Viljandi aastasest vajadusest. «Oluliselt rohkem ei ole Viljandis koostootmisjaamas võimalik elektrit toota. Piiri paneb see, kui palju on suvel linnal sooja vaja,» lausus Tõnu Põldma.
Siinsetele kaugkütte tarbijatele soojust andev Esro oli elektritootmise võimalusi uurinud juba aastaid ning hiljuti kehtima hakanud elektrituruseadus andis arenemisplaanile uue hoo. Nimelt hakkas riik toetama koostootmist, makstes tootjale 50 senti iga kilovatt-tunni elektrienergia eest.
Baltic Energy Partnersi juhatuse liige Priit Mikelsaar ütles, et koos toetusega on toodetava elektri hind konkurentsivõimeline.
Ehkki jaam rajatakse Viljandi külje alla, ei tähenda see, et seal hakatakse elektrit tootma just viljandlaste tarbeks. «Kogu energia müüakse ühtsesse võrku ja see võib jõuda ka soomlasteni,» sõnas Mikelsaar, vihjates sellele, et Eesti Energia müüb osa elektrit Soome.
Maagaasi nii sooja kui elektri tootmiseks saab Esro Venemaalt ning seadmed pärinevad Saksamaalt.
Koostootmisagregaadi ostmiseks ja töölepanekuks kulub Esro Elektril 20 miljonit krooni. See rahapaigutus peaks ennast ära tasuma 12 aasta jooksul.
Allikas: Sakala
No comments:
Post a Comment