Wednesday, January 20, 2010

Külm talv tõi tulised soojaarved http://www.e24.ee/?id=214006

Külm talv tõi tulised soojaarved (103)
20.01.2010 00:49
Postkastidesse jõudnud detsembri soojaarvetele lisanduvad jaanuaris veel krõbedamad, ent just see talv annab suure võidu kõigile neile, kes on oma maja soojustanud.



Detsembri arvete maksetähtajad seisavad alles ees, samas ei kahelnud keegi eile Postimehega korterihalduse teemadel vestelnud inimestest, et probleemid kommunaalmaksete tasumisega süvenevad kevade poole.

Talupojaloogika liidab külma ja lokkava töötuse ja teeb sellest oma järeldused. Seni aga kinnitavad nii Tallinna Kütte kui ka Tartut kütva Fortum Tartu esindajad, et ühistute võlad neile ei ole kuigivõrd kasvanud.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi lausus, et nii mõnigi korteriühistu võib praegu kasutada soojaettevõtetele maksmiseks remondifondi kogutud raha, et tasuda omakorda enda võlglaste soojaarve. Pikalt ei saa see aga jätkuda.

Jõhkrad stsenaariumid

Mardi soovitas ühistutel kummi venitamise asemel reageerida kiirelt ja otsustavalt. «Praegu on üksikuid kõnesid ühistutelt, mida võlgnikega ette võtta, aga mingit plahvatust pole veel toimunud,» lausus ta.

Omaette probleemiks on uusarenduspiirkonnad, mille tühjad korterid kuuluvad arendajatele, kellele lüüakse hingekella. Selliste majade vähesed elanikud on kinnisvarakrahh tõsise portsu ette seadnud.

Samas lisas Mardi, et masu hävitab kõike.

«Toimivatel ühistutel on veel varem korjatud raha, mida saab nüüd kasutada, iseasi, mis juhtub järgmisel kuul. Käesolev aasta ja talv on ühistute ellujäämiskursus,» ütles ta.

Juhul kui töötuks jäänute võlgnevused ühistutele muutuvad massiliseks ja kõik õiguslikud võimalused raha kättesaamiseks end ammendavad, peaks ka riik Mardi sõnul sekkuma ja looma mingi abimeetme.

«Kõige jõhkram stsenaarium on see, kui hakatakse tervetel majadel vett ja kütet välja lülitama, nagu toimus Kohtla-Järvel,» lausus korteriühistute liidu juhatuse liige.

Elamuhaldusfirma ISS Eesti elamuhalduse üksuse juhataja Jüri Kulbini sõnul on korteriomanike raskused oma kommunaalmaksete tasumisega siiski juba praegu kasvanud.
«Probleemid on suurenenud absoluutselt igas valdkonnas, olgu need siis vanad majad, uued majad või sotsiaal- ja munitsipaalmajad,» ütles ta.

Kulbini hinnangul näeb ta ka edaspidi võlgade kasvu.

Suured erinevused

Postimees viskas pilgu peale mitmete korteriomanike detsembri arvetele üle Eesti. Selgus, et ühes ja samas elurajoonis võib kahe sarnase maja sooja­arve erineda kuni kümme krooni ruutmeetri kohta ehk ligi kaks korda.

Ka väiksemates asulates on keskküte enamasti kulukam kui suurtes, sest katlamaja ülalpidamise ja käigushoidmise kulud ühe elaniku kohta on lihtsalt palju suuremad.

Pärnu Mai elurajooni elanik Villiko Laaneväli ütles, et kui liita hoone kordategemise eest makstav igakuine laen ehk neli krooni ruutmeetrist ja sooja eest makstav summa 12,5 krooni ruutmeetrist, tuleb see kokkuvõttes odavam kui soojustamata ja laenuta maja tasu vaid sooja eest.

Ühistu viie aasta eest võetud remondilaen saab aga kümne aasta pärast tasutud ja siis on igakuine võit veel suurem.

«Ühistu eesotsas on tublid mehed,» lausus Laaneväli. «Meil on maja nüüd praktiliselt uus, sest pea kõik süsteemid on uued.»

Pärnu Ülejõe elurajooni hruštšovka elanik Maimu Jugala maksis sooja eest vaid 13,60 krooni ühe ruutmeetri kohta, sellal naabruses asuva täpselt samasuguse maja elanikud maksavad 23 krooni. Erinevuse põhjused on lihtsad – naise maja on korralikult soojustatud.
«Soojustus annab ikka väga palju juurde,» lausus Jugala.

Kulbini sõnul võivad soojaarved erineda Eestis kaugküttepiirkondades mitu korda.
«Väga palju sõltub sellest, kas maja on soojustatud ja korralikult renoveeritud,» lausus ta. «Mõni maja maksab ruutmeetri eest 13 krooni, mõni aga 43 krooni – vahed on väga suured.»

Soojatootjaid ühendava Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu juhatuse esimees Tiit Rahkema lausus, et soojusenergia megavatt-tunni hinnad jäävad eri Eesti piirkondades praegu vahemikku 500–1000 krooni, keskmine hind on seejuures 700–800 krooni.

Rahkema hinnangul võiks korteri kütmine maksta ka külmade ilmadega kindlasti alla 20 krooni ruutmeetri kohta. «Kui on üle 20 krooni, siis on kindlasti lugu jama, sest ühistu elanikud pole midagi ette võtnud,» lisas ta.

Rahkema lisas, et renoveerimata kortermajad on Eestis endiselt enamuses. Maja välispiirded annavad siiski tema andmetel vaid 35 protsenti soojakaost, kokkuhoiu nimel tuleb hoonet uuendada märksa põhjalikumalt.

Detsembriarved

• Tallinna Lasnamäe elanik Deniss Tjurin maksab soojustamata kortermaja sooja eest 25 krooni ruutmeetri kohta. 34-ruutmeetrise korteri kütte eest tuleb tal maksta 850 krooni.
• Pärnus Ülejõe soojustatud kortermaja elanik Maimu Jugala maksab 13,60 krooni ruutmeetri kohta ehk 544 krooni 39,8 ruutmeetri kohta.
• Tartus Annelinna soojustamata kortermaja kahe korteri omanik Andrus Peegel maksab 19,12 krooni ruutmeetri kohta. Kahetoalise 46,7-ruutmeetrise korteri sooja eest maksis ta seega 892 krooni ning kolmetoalise 66,5-ruutmeetrise eest 1271 krooni.
• Tartumaal Vara külas maksab soojustamata kortermaja elanik 68-ruutmeetrise korteri kütte eest alla 18 või üle 32 krooni ruutmeetri kohta sõltuvalt sellest, kas maja oli soojustatud või mitte. Kokku seega vastavalt umbes 1200 või 2200 krooni.
• Lasnamäe elanik Jelena Jegisman maksab 22,20 krooni ruutmeetri kohta. 64,8-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 1438 krooni.
• Pärnus Mai linnaosas maksab soojustatud kortermaja elanik Villiko Laaneväli kokku 12,50 krooni ruutmeetri kohta. 61-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 735 krooni.
• Tartumaa Nõo aleviku soojustamata ja osaliselt renoveeritud kortermaja elanik Tiit Kubri maksab 25 krooni ruutmeetri kohta. Neljatoalise ja 76-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 1896 krooni.
• Claire Peinar maksab Tallinna kesklinna osaliselt soojustatud maja korteri ruutmeetri sooja eest 28,1 krooni. 66,6 ruutmeetri eest teeb see kokku 1874,25 krooni.
• Tabasalu paneelmajas maksis ühe ruutmeetri kütmine 24 krooni. 52,7 ruutmeetrise korteri eest tegi see kokku 1262 krooni.
• Õismäe soojustatud kortermajas makstakse ruutmeetri sooja eest 15,2 krooni.
------------------------------------------------------------

Korteriühistute liit soovitab karme võtteid

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Urmas Mardi sõnul on suuremad probleemid nendes majades, kus ei ole astutud tõsiseid samme võlgnikega võitlemiseks.

«Juhul kui makse ei ole laekunud tähtajaks, tuleks teha kolme päeva jooksul selgeks, milles probleem,» lausus ta. «Kui ka siis ei ole makse laekunud, peaks tegema valmis kirja, kus mainitakse, et kui te ei tasu arvet kümne päeva jooksul, peame pöörduma kohtu poole.»

Mardi tunnistas, et säärane otsustavus võib tunduda küll jõhker, aga sellele ei ole alternatiive. «Kõige hullem on see, kui midagi ei tehta,» sõnas ta.

Kohus mõistab võla välja ja seejärel asub tegutsema kohtutäitur, kes võib halvimal juhul nõude katteks korteri maha müüa.

Mida ikkagi teha siis, kui töötuks jäänud perel ei ole lihtsalt raha, et arvet tasuda?
«Jah, aga eesmärk on päästa ühistu kui majandusharu. Sisu ei ole siiski selles, et pöörduda kohe kohtusse, vaid eesmärgiks on üritada leida poolte vahel mingisugune lahendus,» lisas Mardi.

«Kui inimene on tõepoolest töö kaotanud, siis tuleb hakata kasutama igasuguseid riigi poolt töötutele ette nähtud meetmeid, aga midagi peab ette võtma,» lisas ta.
Kui ühistu läheb pankrotti, siis see likvideeritakse. Pankrotihaldur kasseerib ühistu võla selle liikmetelt ometi sisse. (PM)
Nils Niitra

38 comments:

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 01:03
Andrus : Üli odavad näited on siin välja toodud ja ma veel mõtlesin, et minul on vedanud.
Lääne-virumaal, ühes Rakvere külje all olevas külas oli mul detsembris 49m2 eest 1800.-

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 01:26
ABC : Kas need hinnad on ikka käibemaksuga koos?
Igatahes Raplas väljast soojustatud + veel ka seest soojustatud korteri kütte arve tuli 35,5 krooni ruutmeetri kohta koos käibemaksuga.
Muidugi toas on ka soe, väga soe kohe, samas aga teises maja otsas on osadel jälle külm.
Artikliga võrreldes on ju see väga kallis.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 01:27
:d : On talvi olnud kus on isegi -30 kuni -35 kraadi kylma olnud aga selliseid avesi näeb kyll esimene talv juba -17nega

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 01:33
Simon Grey : Suvi, juuli, 25 kraadi sooja, maksa soojaarve, kuna hiljem tulevad külmad ilmad. Sügis, 7 kraadi, maksa soojaarve, kuna hilja tulevad külmemad ilmad. Talv, 3 kraadi, maksa soojaarve, kuna hiljem tulevad külmad ilmad. Kevad, 18 kraadi, maksa soojaarve, kuna hiljem tulevad külmad ilmad...suvi...sügis... Talv, 20 miinuskraadi, maksa kolmekordset soojarvet, kuna külmad ilmad on saabunud.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 01:42
Suurtest erinevustest : ega ainus süü pole laiskades inimestes, kes pole viitsinud oma ühistule "mõttetuid kohustusi" võtta ja nüüd maksavad selle kütte raiskamise lihtsalt ise kinni, süü on ikkagi kõigepealt soojatootjas ja tema poolt kasutatavas kütuses, eriti kirves on gaasikatlamajamüüdava sooja MW hind, aga Tarbijakaitse, Konkurentsiamet ning kohalikud võimuesindajad vist ei mõista kontrollida tasuvusarvestusi ja usuvad (nt.Fortum Termesti) juttu, et odavamalt ei saa! Saab aga küll ja kuidas veel, ent rasva jääks vähemaks. Edaspidised investeeringud tuleb siis rahastada laenudega(mis oleks ettevõtte jaoks normaalne), aga mitte 100% rahvalt varastatud "omavahenditega" ehk ülikasumit teeninud sooja hinnaga.
Riik on pime. Häda algab ja lõpeb riigiga: inimesed kaotavad töö tänu riigi seadusandluse nõrkadele kohtadele ja ettevõtjatele järeleandmistele, inimesed aga jäävad olematut "ABIRAHA" saama: 995.- krooni kuus!
Millega siis kõiki neid arveid makstakse? Kui sundmüüakse maha inimeste vara, siis tekitab riik ise ainult koormaksolevaid vaeseid ju juurde, mitte ei aita neil toime tulla. Või arvataksegi Toompeal, et ilusaks eluks piisab vaid hubasest koopast ja lõkketulest..
Selline riigi poolt heakskiidetud jama peab ükskord lõppema!
Valimisteni, reformistid ja nende hüpiknukud läbi aegade.
Siis enam teie ennastõigustavat häält õnneks ei kuule.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 02:15
kütte hind Õismäel : 21,3880 kr/m"

kü järveääre
-0 -1 +1 +14
20.01.2010 02:20
Lasnamäe : Hind 37.5 krooni ruutmeeter...
Saadaks selle KÜ p......

20.01.2010 02:21
Alles algus : 25 krooni ruutmeetrist ja juba hala lahti? Mis siis veel saab kui õiged hinnad tulevad? Ja need tulevad, sest keegi ei viitsi neid ljasnjamjaesid, juismjaesijid ja muid getosid lõpmatuseni sponsoreerida! Elektribörs hakkab tööle, Venemaa korrigeerib hindu ja tehtud!

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 02:34
tom1016 : Soojustamise efektiivsus vähegi pikema per4spektiiviga sõltub eeskätt sellest, millisest kütusest sooja toodetakse. Kui gaasiga, siis tasub meeles pidada, et ka Eesti Gaas ostab Venemaalt gaasi lepingu alusel, mis sisaldab nn võta või maksa-klauslit. Teiste sõnadega tuleb lepingusse märgitud miinimumkogus igal juhul kinni maksta sõltumata sellest, kui palju gaasi tegelikult tarbiti. Loomulikult võib see tulevikus kajastuda soojatootja MWh hinnas.

Üldisemalt energiakeskustelu kohta - torkab silma, et kui Eestis oalju suurt muust ei räägitagi kui energia säästmisest, siis mujal maailmas on selgelt rõhuasetus uute ja odavamate energiaallikate kasutuselevõtmisel. Ilmselt siis leitakse mujal, et see tuleb odavam kui säästmine. Eriti kahtlane ettevõtmine on iga hinna eest säästmine Eestis, kus konkurents soojatootjate vahel puudub. Igasugune majandustegevus on tulutoov ainult senikaua, kuni sellega liiga massiliselt ei tegelda, see käib ka majade soojustamise kohta!

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 02:50
randomaalne : 70 ruutmeetrine korter ja elektriküte. Viimati oli elektriarve 850 krooni, paistab, et Eesti keskmisest on ikka kõvasti all. Raha säästab tänu sellele, et keskküte laksib tühja juu pool ajast, mõnda tuppa pole pool päeva asja, siis sealt lülitad kütte välja jne. Soovitan kõigile.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 03:09
Tartu : Tartu linn(Turu 3)maia 36m2 ,maksis detsempi kuu küte (30.18kr/m2)1086.50 krooni.

20.01.2010 03:25
tom1016 : Natuke Gazpromi selle aasta äriplaanist. See näeb ette ekspordihinna tõusu ca 1/3 võrra, mis peaks gaasist sooja tootjale tähendama MWh hinna tõusu umbes 25 % võrra.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 04:23
ELLU : kuidas saab olla, see inimväärilik elu.kui sul kooritakse nahk ka seljast,rasvast rääkimata. Tartu mõisavahes maksab kahetoalise korteri üür 1140kr.jumala nimel ,sellel ahnusel pole enam piire.palk on 5000,kr.kuidas edasi elada.

20.01.2010 05:43
Kass : Mida sa, Ellu oigad,mul ka pension 4600, sellest 2400 maksan omanikule. Kus maailmaotsas peab inimene poole sissetuleku maksma ainult elamispinnale?
Kõik on meil siin paigast ära,kõik.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 06:18
kalkulaator : "Tartumaa Nõo aleviku soojustamata ja osaliselt renoveeritud kortermaja elanik Tiit Kubri maksab 25 krooni ruutmeetri kohta. Neljatoalise ja 76-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 896 krooni."
25x76 on vähemalt meie kandis 1900, mitte 896

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 06:22
hp : Pole sellest soojustusest mingit kasu, kui pakane kestab kuu voi kauemgi. Veneaegsetel paneelmajadel hakkavad toa seinad seestpoolt härmatama juba paarinädalase kovema pakasega. Ja miks peab majanduskriisi läbi kannatama ainult töötu? See puudutab koiki, ka soojatootjaid. Vastik on lugeda, kuidas nemad peavad oma kasumi saama igal juhul, kasvoi kohtu poolt inimest metsa kuuse alla ajades. Soomes ei keerata kellelgi sooja kinni, voi ei lylitata elektrit välja, kui inimene on töötu, voi ei jäksa arveid maksta. Samuti ei tosteta kedagi tänavale, kui yyr on maksmata. Selle eest hoolitseb riik. Eestis on ahnus ja pohhuism loomulik elutava, sisse juurdunud juba emapiimaga.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 06:38
jube : Kui sooja MW/h maksab sama palju kui töötu abiraha kuus, siis pole midagi paremat lootagi. Midagi on ikka väga kreenis ja inimeste tänavale tõstmine probleemi ei lahenda. Kohtutäituri kaelasaatmine pole lahendus.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 06:40
_nimi : no inimestel on ikka tahtmine liigkasuvõtjaid toetada.
meil on kortermaja peale oma katlamaja tehtud ja 80 ruuduse korteri eest tuleb ruutmeetri hind umbes 4 krooni.
maja on lisaks veel soojustamata.
jutt, et oma katlamaja on kallis on täielik jama, pange oma maja peale rahad kokku ja pärast imestate isegi, kui odavalt saab.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 06:41
njah : kurb on lugeda seda,et eeldatavasti haritud,korteri ühistute mingi liige, nii avalikult käib välja sellise asja,et kuu aega maksmatta, kohtusse, küll siis tuleb kohtutäitur ja müüb maha. Lolliks läinud või? Kurat tee silmad lahti, vaata natuke ringi. Ega siis kõik inimesed ei ole paadunud võlglased, joodikud või massilised põhimõttega mitte maksjad. Kurat seal on korralikud pered, kes riiki maksude näol orjanud ja nüüd siis selle haige süsteemi ja võib ka öelda juba haige keskkonna küüsi langenud. Kurat tööd ei ole ju. Ja kui saad mingi otsa 5000 eeki kuus, siis jagub täpselt üüri maksmiseks ja kui on laenud peal siis puhta lõpp.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 07:23
kättemaksja : Annelinn,Kaunase pst. 3 toaline 64,8 ruutu.Kütet1351 eeki, ruudule siis 20,84,kogu üür juba 2400.Hea,et oma korter,kui üüriks siis 2500 kindlalt lisaks
-2 -1 +1 +8
20.01.2010 07:28
Harjumaa : Haa-haa-haa.... 25 m2... meil siin Harjumaal on 55m2!!!... maksame 2-toalises 3500 krooni...ja kõik ettevõtmised maja soojustamise teemat tõstatada jooksevad ühistus liiva.....

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 07:36
huvitav : Elan tuttuues kortermajas Tallinnas. 32,7 m2 eest on küte 816 eeku st 25 kr m2. Tuleb välja, et uued majad, mis ehitatakse on soojustamata.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 07:47
Huvitav : Näiteks Võhma linnas ei ole ühtegi ühistust moodustatud.Majade haldamisega ja sooja tootmisega tegeleb linnale kuuluv "ELKO".Majade soojustuseks ei ole midagi tehtud.Kui meie 60 korteriga elamus taheti ühistut moodustada,oskas linnavalitsus selle edukalt nurjata.Väideti et ELKO on inimestele kasulikum .Kommunaalkulud on meil väga suured.Paaril majal on pandud uus katus,kuid muidugi ilma soojustuseta.Veel on majadele pandud uued postkastid.Postkastid läksid maksma tuhat krooni korteri kohta.Võhmal on väga tubli linnavalitsus.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 07:58
heh : Lisaks soojaarvetele hakkab talviti vaesemaid inimesi kuuse alla saatma ka Eesti Energia, kus keegi tark mõtles välja süsteemi, et tarbimisprognoosi alusel maksjatele hakatakse saatma suvel väiksemaid ja talvel suuremaid arveid.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:00
ingi udurand : Väha huvitav:ma ei saa aru, inimestel on soojaarved ju nii väikesed, mille üle küll kurdetakse. Mina elan Kundas Pargi tänaval.On ühistu,maja otsad ja katusealune on soojustatud, linnas renoveeriti küttetorustik, aga küttearve detsembrikuu eest oli 32,63 EEK m2 eest, seega 35,7 m2 korteri eest tuli maksta 1164,89EEK. Kes oskaks seda kommenteerida?

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:08
ti _nimi : See on sul ainult niikauauks, kuni elanike hulka lisandub rohkem töötuid ning hakkab võlglasi tekkima. Järgmine samm on lihtsalt kütte kinni keeramine.

Targemad ühistud koguvad ka suvel talve kütte raha, n.ö. reservi.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:13
Aive : Viljandi elanik maksab soojustamata kortermaja sooja eest 27 krooni ruutmeetri kohta. 74-ruutmeetrise korteri kütte eest tuleb tal maksta 2017 krooni.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:18
mustamäel : soojustatud maja, uus katus, vahetatud küttesüsteem. Detsembri eest soojus 18,9 kr/m2. Lisaks aastaringne ühistu pangalaen 10 kr/m2.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:21
kriimsilm : Kohtusse andmisest võla kättesaamiseni (kui see toimub läbi sundmüügi) kulub keskmiselt 2 aastat. Seega korteriühistu on sisuliselt majandussurustise ajal sotsiaalabi andja. Algul piisab remondifondist aga hiljem tuleb ühistu liikmetelt lisaraha võtma hakata, mis võib omakorda tõugata kellegi kroonilisse võlgnevusse, mis muidu oleks olemata jäänud.

-0 -1 +1 +11
20.01.2010 08:24
heh : Toivo : Ja veel, ühistud võiksid ju kokku leppida, et kütavad vähem. Mingit vajadust ei ole tubadesse 23-24 kraadi sisse ajada. Piisab, kui saavutatakse temperatuur 16-17. Kes ilmtingimata soojemat tuba soovivad, saavad ju elektriga lisaks kütta ja maksavad siis selle eest individuaalselt EE-le....

Nii võib vist küll ainult poolemeelne kirjutada.
-11 -1 +1 +19
20.01.2010 08:27
qq : Tartus, uus kortermaja 3 toalise 90m2 korteri detsembri kütte oli 11 krooni ruutmeetr. Kui teaks, et kuskil veel odavam, siis võiks kurta.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:29
kodanik : Aga sellest ei räägi enam keegi, et riik lisab arvetele 20% km + igasugu aktsiisid. Riik teenib inimeste sundseisus olemisepealt, sest ilma kütmata meie kliimas olla ei saa. Väidetakse, et see peab vastama eurodirektiividele aga kas näiteks meid saab võrrelda Lõuna- Euroopaga ning nende palkadega, sooja hind on aga sisuliselt sama.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:30
mart : maasoojuspump, 200 ruutmeetrine eramu, elektrikulu küttesüsteemile detsembris 1000 krooni - 5 krooni ruutmeeter.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:34
ixx : Lisandub maasoojuspumba maksumus ja süsteemi väljaehitamine min 100 000 eek. Head äratasumist.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:37
Anneli : Me võime ju soojustada maja ja korterit jne. Kuid vaadake mis tpimub väljas trassisega! Igal-pool on paks lumi, aga seal kus on soojatrass, on lumi sulanud. Kas äkki, ei peaks soojatootja hoopis oma trassid isoleerima ja siis hakkama hinda keevitama?

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:39
lauri : Tartus, ~100 m2 katusekorter (kubatuur katuslae tõttu muidugi väiksem kui 110 m2 tavalisel korteril), küttekulu detsembris 0,88 MWh ehk 694 kr.
-1 -1 +1 +6
20.01.2010 08:40
just : just tahtsin lisada, et riigi poolset kingitust käibemaksu ja aktsiiside tõusu tõttu ei maini keegi. Ju loodus ja külm talv on otsustanud veidi õhku puhastada...
-1 -1 +1 +15
20.01.2010 08:41
kats : " Tartumaa Nõo aleviku soojustamata ja osaliselt renoveeritud kortermaja elanik Tiit Kubri maksab 25 krooni ruutmeetri kohta. Neljatoalise ja 76-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 896 krooni. "
25*76=1900.- Teie poolt toodud näites on ju ilmselge viga? Meil 28*78 m2= 2184.- eek lisaks muud kulud - teeb kuu üüriks 4000.- . Selliste hindade juures annab ju ka tööl käivatel inimestel ellu jääda! Riik peaks juba ammu sekkuma sellistele hinna lisadele. Nii vee, elektri kui ka kütte firmadel ei peaks olema sellised hiigelkasumid, kui inimesed juba varsti massiliselt tänaval on.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:43
Marko : 90 m2 korteri küttearve oli detsembris 1300.- Seda siis elektriga küttes. Toas hoian 22 kraadist sooja. Ei pea kalliks. Arvan, et Jaanuaris on arve suurem, kuna pühade päevi on vähem, ehk öise tariifiga elektri osakaal väheneb. Soojustatud 2007.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:45
tartust: to mart : Eriti ei tahaks nagu uskuda et 200 maja maasoojuspumbaga küttes on elektri kulu kõigest 1000 eek kuu, tuttaval on natuke alla 200 ruudu ja temal talvekuudel 4000 ringi elektri arved, sellisel juhul on sul võibolla ruumi temp. +15, või oled sa mõni järjekordne müügimees, nagu need soojuspumba müüjad, nüüd -20 kraadiga on näha neid õnnelikke soojuspuba omanikke, mitte ükski tänapäeva küttesüsteem ei saa vastu ahjule.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 08:46
Soojustatud : Soojaarve sama mis viis aastat tagasi,tunduvalt soojema detsmbri eest.Maja väga hästi soojustatud,mitte koonerdatud.15cm fas.pol.Teine analoogne maja 10cm pol.liga.Arve suurem.Tegin väikse
arvestuse,ühe talvega on 5cm soojustust tagasi võidetud soojuses(rahas).Tegemise ajal mõeldi kas panna 10või15.Koonerdamine pole kokkuhoid!
-2 -1 +1 +8
20.01.2010 08:50
korterielanik : Räpinas tuleb näiteks 27 krooni ruutmeetri eest maksta. Ja korter mul muide 76 m2...
-1 -1 +1 +3
20.01.2010 08:50
Leeeroy : Pelgulinn 5-kordne 1964.a. kivimaja.
Detsember 36.-/m2 ehk 3 tuba 60m2 puhul 2200EEK
Majal on KÕIK SOOJUSTAMATA ning ka küttesüsteem on vana ja väsinud.
Oleks siis soe, aga korteris sooja kõigest 16-17, healjuhul 18C.
Majas on palju suht uute autode omanikke ning pensionäre ei tundu kolossaalselt olema, aga millegipärast ühistu juhatus pole siiamaani lillegi liigutanud et küttearved väheneksid. Minu põhjedatud jutt sojustamise ja korraliku üttesüsteei vajalikkuse kohta millegipärast neile ei mõju. Huvitav, kas nad on nii rikkad, et neile ei ole probleem maksta ka 40 või 45 eeku/m2 peale.
Pensionärid peaksid ju ometigi olema nii vaesed, et ei tohiks leppida selliste küttearvetega.

Lisaks küttele peab iga kuu maksma 6.-/2 peale remondifondi, mis lihtsalt seisab.
Võrdluseks Tallinnas 64m2 üleni soojustatud+uus küttesüs&mõõdikud maksis 16.-/m2 ehk 66m2 1085EEK detsi eest+ remondifond 10,90 ehk 725.-
EHK kokkuvõttes küte+remondifond+ suurem prügiarve, 2m3 rohkem vett maksis 600EEK VÄHEM kui mina 16m2 väiksemaks korteris.

Nii, et kokkuvõttes soojustamine TASUB end igati ära ning see on haige hundi möla, et nii kui laen on tasutud peab hakkama soojustust uuendama! Ning see kommija, kes igas taolises artiklis võrdleb U=0,50 ning viia see 0,3 on tasuvusaeg 30a.
Hahaa - nõuka ajal ehitatud betoonkastidel ja kiviastidel on U-arv reeglina 1 või isegi rohkem ning selle viimine normini ehk U=0,28 on ju KOLMEKORDNE vahe soojapidamises!

Nii, et NÕUAME NÕUAME NÕUAME oma ühistu juhatustelt, renoveere oma majad TÄIELIKULT ära, sest vaid täielik renoveerimine annab võimsa säästu!!!

Postimehele muidugi tänud, et viimaks ometi on tehtu KORRALIK artikkel, kus on välja toodud soojustamise kasulikus läbi teiste kogemuste!
-7 -1 +1 +5
20.01.2010 08:53
Kahekordne arvutusvahe! : Vähe pange pole see arvutus läinud v? Mina saan summaks 1900.-
" Tartumaa Nõo aleviku soojustamata ja osaliselt renoveeritud kortermaja elanik Tiit Kubri maksab 25 krooni ruutmeetri kohta. Neljatoalise ja 76-ruutmeetrise korteri eest teeb see kokku 896 krooni."
-0 -1 +1 +3
20.01.2010 08:53
Leeroy : Natuke panin ruutudega puusse. Võrdluseks toodud 66m2 korter on minu omast 6m2 suurem, mitte 16.
Samalt IP-aadressilt on siin varem kommenteerinud ka Leeeroy(08:50 20.01).
-0 -1 +1 +1
20.01.2010 08:56
Paul : Tartu kesklinnas on nii jõhker küte peal, et ela nagu saunas, aknad pärani ja puhurid külma õhku tootmas, mõttetu taguda mingit kirvest summat sellise tsirkuse eest.
-0 -1 +1 +3
20.01.2010 08:58
Pärnu Uus- Sauga rajoonis : on soojustamata 36 korteriga maja ruudu hind 23 ja veel lisaks nn vannitoaküte 150.- per korter. 47 ruuduse kort. eest maksame 1100- 1300 EEK kuus.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 09:01
Tallinna kesklinnas : korter 45 ruutu ja küttearve 1515 krooni. Kusjuures on midagi selle küttesüsteemiga tehtud ka. Tundub, et siinsed rekordid on kõik löödud
-1 -1 +1 +3
20.01.2010 09:03
kodanik : 2.5 aastat tagasi valminud korterelamu ja maksame 22.- ruudu eest.Kuradi palju.
-1 -1 +1 +2
20.01.2010 09:04
K. : No ei tea täpselt sooja kohta öelda, aga üürimakse ja kommunaalide eest käisin see kuu välja 6200 EEKi 4 toalise eest.
-0 -1 +1 +1
20.01.2010 09:06
Hasa : Kahjuks või õnneks on maasoojuspumpa 1000 eeku arve täiesti reaalne. Meil on see arve veidi suurem (1500), samas on meil teada ka, et soojustuses on lekked. Samas ei saa ma aru, kuidas on aus, et riik peab hakkama ühitute võlglasi aitama, aga eramaja omanikud raskuste puhul on "ise süüdi". Eramaja peab võla korral maha müüma aga korteriomanikule peab riigi kulul (sh eramajade omanike) abifondi looma?

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 09:09
tlnlane : mustamäel 60 m2 ja 20,6 kr m2 kohta kokku 1240 kr. küte. + 5 kr m2 kohta remondifond.meil katus, otsaseinad soojustatud.vuugid täidetud. just võrdlesin, eelmise aasta detsembri eest maksin rohkem kuna küttehind oli siis kõrgem.
-0 -1 +1 +3
20.01.2010 09:13
A.K : to ixx
No ehita siis 2-3 ahju ca 40000.- tk.+korstnad ja muud jutud. Kokku tublisti üle 100000 krooni. Talvel miinimum 10m3 puid+katlakütja(ise). Head äratasumist!
-0 -1 +1 +8
20.01.2010 09:13
mart : to ixx: süsteem koos paigaldusega maksis 4 aastat tagasi 60 000. Arvestades elueaks näiteks 30 aastat, teeb see kuu kohta 166 krooni ehk siis küttekulu ruutmeetri kohta 5+1=6 krooni. Tasub nagu ära küll? :)

to Tartust: kogu elektriarve desembris oli 2000, sellest 1000 läks küttesüsteemile (eraldi voolumõõtja).
toatemp 20 kraadi. Lisaks teeb pump ka sooja tarbevett.
Ei ole tõesti müügimees.

4000 kroonise elektriarve puhul on vale paigaldus või kehv soojapidavus või mingi muu jama.
Samas ÕHU-soojuspumbaga (naabril) on tõesti elektiarve 4000 ja rohkemgi. Ma räägin MAA-soojuspumbast. ;)

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 09:20
dim123 : kahjuks kõik need soojustused ja tasakaalustused mis tehakse EESTIS on puhas jama . Puhas propoganda riigi poolne. Ühistu juhatus määri kah seda pähe nii et vähe pole. Esiteks vanadel majadel neid faktoreid on väga palju . Akkende vahetamised ei saa olla poolikud . Vahest Plastiku panemine ei anna mingit tulemust. ISIKLIKULT pole näinud et mehed käiks ümber maja soojus kaameraga ja vaataks talvel kus kohas soojus ära läheb . Ei soojustamine käib juu kevadel , suvel või sügisel . TEGELIKULT tuleb vaadata TALVEL külmas soojus kaameraga kus kohas see soojus kaob ja alles siis teha mingid otsused .

Tahaks küsida soojustatud majade omanikutelt kas teil kui soojustati maju tehti seda?

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 10:00
klmnop : maaküte, dets küttekulu ca 7.00 eek/m2, see ka aastate rekord...

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 10:31
Ramona : Kommentaare lugedes tegin järelduse, et uues äsjavalminud majas (seega soojustatud) võib olla küttearve nii suur kui ka väike. Soojustatud ja ka soojustamata majades võib olla temp. nii madal kui ka kõrge. Ühesõnaga, mingeid järeldusi eriti teha ei saagi. Kütte hind peitub kusagil mujal, ehk siis soojatootjate finantsplaanides. Muidugi käitub ka riik alatult, arvestades seda, et mõned aastad tagasi olid maksud toasooja pealt tunduvalt madalamad.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

20.01.2010 12:43
roheline energia : Eramu 170m2 kütmine soojuspumbaga on ca 7 eek/m2(okt, nov ja dets keskmine), sisse arvestatud pumba tasuvuseks alginvesteeringust 10a.