Innovatsioon koduhoovis
Autor: Aivar Hannolainen, TTÜ Säästva Arengu Klubi
Teemad: kodumajapidamine innovatsioon puust ja punaselt
28.03.09 on ajakiri KoduMaja ilmutanud naljaloo innovatsioonist, millel tõsi taga.
Kase pere oli just õhtusöögi lõpetanud ning mehed asutasid end elutuppa televiisori ette minema, kui pereema Salme äkki jutulõnga üles võttis: „Ma olen siin paar päeva juba mõelnud, et mida ja kui palju me sel aastal oma aeda maha paneme. Äkki aitate te ka hea nõuga kaasa?"
"Aastavahetusel sa lubasid, et külvad terve aia head-paremat täis," meenub Antsule ämma mõne kuu tagune jutt.
„Just-just," noogutab Salme vastuseks. „Kehvad ajad on nüüd käes ja raha pole mitte kellelgi liiga palju. Mida rohkem me oma aiast saame, seda vähem peame poest ostma. Ma siin mõtlesin veidi omaette ja nüüd tahaks teie nõu ka kuulda saada."
„Ju sa paned ikka samad asjad mis igal aastal," arvab vana Juhan. „Ning mõne peenra võib ju juurdegi teha."
„Mõnest peenrast on ikka puhta vähe," pole Salme abikaasa mõttega päri. „Juba ainult kartulite jaoks tuleb kaks korda rohkem maad jätta kui eelmisel aastal. Siis saame oma varudega üle talve elatud. Poe kartul on nii nagu ta on ja kes sedagi teab, mis need hinnad tulevikus teha võivad."
„No siis tuleb küll mõnest asjast loobuda, kui sa nii palju kartulit mõtled maha panna," lausub Juhan seepeale, „ega meie krunt pole ju kummist."
„Majatagune maa läheb suuremalt jaolt kõik kartuli alla," on Salmel plaan juba valmis, „ainult kuuri ette jätame veidi peenarde ruumi. Seal on hea tuulevarjuline koht."
„Mis siis laste kiigest saab," küsib peretütar Anu kohkunud näoga.
„Kiige paneme sel suvel maja ette," on Salmel ka sellele probleemile lahendus olemas. „Seal on kiige jaoks ruumi küll. See jalgtee ja heki vaheline murulapp jääbki ainukeseks vabaks kohaks. Tahapoole tuleb veel üks väike lillepeenar ja kaugemalt läheb kõik juba juurviljade alla."
„Muru niitmisega siis sel suvel palju vaeva pole," leiab Ants ämma plaanidest ka meeldiva poole.
„Pole meil siin jah suurt iluaiandust tarvis," on Salme oma otsuses kindel. „Muru pügamisele kulub praegu vaata et rohkemgi aega ja raha kui aedviljade eest hoolitsemisele."
„Mis raha sul sinna kulub, muru kasvab ju vihmast ja päikesest," ei saa Juhan kaasa mõttekäigust aru.
„Kas muruniiduk töötab ka vihma ja päikesega?" küsib too vastu.
„No selles mõttes küll," jääb Juhan Salmega nõusse.
„Tegelikult on ju olemas ka päikeseenergial töötavad muruniidukid," alustab Ants laudkonna valgustamiseks pikemat monoloogi, kuid nähes ämma pilku, keerab teema kiirelt lukku, „aga need on üle mõistuse kallid. Ühe pisikese murulapi pärast pole küll mõtet uut muruniidukit osta, selle nügame veel vana masinaga ära."
„Nii palju asju tuleks maha panna, aga ruumi pole," õhkab Salme oma juttu jätkates.
„Aga kui ruumi nii vähe on, eks paneme siis mitu asja kokku," on Antsul hea lahendus kohe varnast võtta. „Näiteks porgand kasvab maa alla ja kapsas maa peale - kõlbavad ühe peenra peale panna küll.
Või siis kaalikas ja hernes."
„Ah, mine sa poiss oma lolli jutuga!" saab Salme väimehe peale lausa pahaseks. „Kes siis kaalikat ja hernest ühe peenra peale paneb!"
„Ma püüdsin lihtsalt mõnda innovaatilist lahendust pakkuda," õigustab Ants ennast. „Praegu pidi ju olema innovatsiooni aasta."
„Hoidke oma innovatsioon endale," teeb Salme sellele teemale järsu lõpu. „Meil on tarvis pere ära toita ja siin targutamine ei aita. Kogu aeg tehakse igasuguseid nõupidamisi ja koosolekuid ning aetakse muidu tühja juttu. Aga ega see süüa ei anna! Käed tuleb mullaseks teha ja vaeva peab ka nägema, siis on leib laual. Mitu tuhat aastat on inimesed niimoodi ära elanud. Miks see siis nüüd enam ei aita?"
Selle jutu vastu ei püüagi keegi vaielda.
, Aga kuidas me siis peenarde jaoks ruumi juurde saame?" katkestab Anu lõpuks kööki siginenud vaikuse.
„Üks võimalus oleks kusagilt maad juurde rentida," pakub vana Juhan ja sügab lõuga. „Aga siin on ka mitu miinust. Esiteks tahetakse selle maatüki eest kindlasti raha saada. Teiseks võib seal pidevalt käimine ajajooksul päris kulukaks muutuda. Oleneb muidugi sellest, kui kaugele see rendimaa jääb. Ja kolmandaks - kuna see põllulapp pole kogu aeg oma silma all, võib juhtuda, et saagi koristavad hoopis kutsumata külalised."
„Ei, see ei lähe kohe mitte," on Salme resoluutne.
„Natuke ruumi saaks juurde ka rõdu kasutusele võttes," leiab Juhan veel ühe võimaluse. „Kui seal olevad lillekastid hoopis porgandeid ja sibulaid täis panna, jääks õue peale selle arvelt ruumi rohkem. Seda pole küll palju, aga midagi ikka."
„Aga kui prooviks siiski kaalikaid ja herneid ühe koha peal kasvatada," pakub Ants hästi ettevaatlikult. „Ma ei mõtle päris ühe peenra peal, vaid nii, et kaalikad paneb maha, nagu kogu aeg on pandud, aga herneste jaoks teeks sellise kitsa lavatsi sinna peenra kohale, et kaalikad ka ikka valgust ja vihma saaksid. Nii nad üksteist ei segaja korraliku saagi peaks mõlemast saama.
Salme vaatab väimeest umbuskliku pilguga, kuid ei lausu musta ega valget.
Ants, sellest julgustust saades, aga jätkab: „Niimoodi saaks ju päris mitmeid asju kokku panna - allapoole need, mis kasvavad sügavale maa sisse, on rasked või võtavad palju ruumi. Ülespoole aga kergemad, kõrgema kasvuga ning sellised, mis ei nõua väga palju mulda."
Nii tavatu ettepanek võtab toasolijad mõneks hetkeks nõutuks.
„Eks see nüüd üks hull temp ole," arvab Juhan lõpuks, „aga mine tea, äkki saabki nii. Ega see lavatsite tegemine ju üle mõistuse keeruline pole. Ja kui neid targasti paigutada, siis võib ju tõesti kasvupinda juurde saada."
„Proovime siis ära, kas sellest on kasu või mitte," lausub ka Salme. „Igal juhul oleme sügisel targemad."
Seega on Antsu ettepanek üksmeelselt vastu võetud ning mehed võivad rahulikult telerist uudiseid vaatama minna.
„Nii hea, et sul see lavatsite mõte pähe tuli," jõuab Anu kaasale enne minekut veel ütelda.
„Seda nimetatakse innovatsiooniks," sosistab Ants vastuseks. Nii vaikselt, et ämm ei kuule.
No comments:
Post a Comment