Sunday, October 25, 2009

VOLTA TEHAS http://proto.volta.ee/index.php?id=20

TUULEGENERAATORID

AS Volta tegeleb tuulegeneraatorite detailide väljatöötluse ja arendusega. Hetkel on valminud prototüübid 0.4, 1, 5, 10 ja 30 kW generaatorite prototüübid. Selle suve jooksul kavatseme teha 10kW katsepaigaldise ning teostada eramaja energeetilise süsteemi ümberehituse. Katsepaigaldise eesmärk on mõõta reaalseid tuuleenergiavoogusid Tallinna lähistel ning luua lihtne turustatav süsteem eramajade kütte- ja elektrikulude vähendamiseks.

Volta loodud generaatorid on püsimagnet-sünkroongeneraatorid. Püsimagnetgeneraatorite eeliseks on reduktori puudumine ja seeläbi väga lihtne konstruktsioon. Samuti on püsimagnetgeneraatorit võimalik elektriliselt pidurdada ning tema väljundsagedus on täpselt proportsionaalne tiiviku pöörlemissagedusega.

30kW katsegeneraatori reguleeritav flants
30kW generaatori katsetused
150kW katseajam

5kW generaatori katsemudel
30kW generaatori rootori koostamine
5kW generaator peale korduvaid ümberehitusi

1kW generaatori katseeksemplar
5kW generaatori uus katsemudel
*

*
uudised | kontakt | otsing | sisukaa


Tootmine

Ajalooliselt on Volta viimaste aastakümnete põhitoode olnud kolmefaasiline lühisrootoriga asünkroonmootor. Ainsana Eestis omab tehas vastavat oskusteavet ning laia tootmisseadete nomenklatuuri. Osakondadest, mis varem piirdusid ainult põhitoodetele vajalike komponentide ja osade tootmisega, on tänaseks välja kujunenud iseseisvad, erinevaid tellimusi täitvad üksused.

Valdkonnad:

1.
Elektrimootorite valmistamine
Peamiseks kasutusvaldkonnaks on masinaehitus. Sobiva turuosa garanteerib eelkõige kvaliteetne toode ja soodne hind - samade parameetrite juures on lääne analoogid oliliselt kallimad. Toodetakse kuni 30 kW võimsusega mootoreid.

2.
Eksperimentaaltoodang
Eksperimentaaltsehh valmistab tellijate joonise alusel erinevaid detaile, sõlmi ja seadmeid. Kasutusel on täisautomaatsed metalli-töötluspingid, erinevad freespingid, treipingid (ka suuregabariidilised), suuremõõduline lihvpink, ümarlihvpingid jms.

3.
Elektrimootorite remont
Tehases remonditakse ja renoveeritakse erinevaid elektrimootoreid võimsusega kuni 400 kW. Remondi hulka kuulub uute mähiste paigaldamine, laagrite vahetus, staatorite ja rootorite remont, valmistamine ja mootorite balanseerimine, värvimine ning katsetamine.

4.
Stantsimine
Tehase stantsimistsehhi siseseade koosneb 4-st automaatpressist (200-315 tonnise survejõuga) staatori-rootoriplekkide valmistamiseks läbimõõduga kuni 400 mm. Ühe automaatpressi tootlus on kuni 7 tonni toodangut vahetuses.
Erineva survejõuga (kuni 315 tonni) poolautomaatpresse on käigus kuni 12. Nendel valmistatakse erinevat pooltoodangut nii põhitootmisele kui ka allhankena.

5.
Alumiiniumivalu
Kasutusel on 4 survevalumasinat (200-400 tonni), millega toodetakse erinevaid vahelduvvoolu elektrimootorite rootoreid, klemmkarpe, korpuseid ja muid alumiiniumdetaile.

6.
Elektrimootorite mähkimine
Mähkimisosakond on spetsialiseerunud väikeseeriatootmisele (kuni 25 000 ühetüübilist mootorit aastas).
Valmistatakse ka üksikeksemplaare. Kasutusel on moodne katseaparatuur. Tänu erinevatele materjalitarnijatele on võimalik toota nii B, F kui ka H isolatsiooniklassiga mähiseid.

7.
Tuulegeneraatorite detailide valmistamine
Suhteliselt uus tegevusala (alustati 1999. aastal), esimesed väikepartiid tarniti 2000. aastal Soome ja Rootsi tuulegeneraatori tootjatele.
Praegu toodetakse generaatoritele korpuseid ja mähitud staatoreid (võimsusega kuni 30 kW), perspektiivis on püsimagnetiga rootorite ja vertikaallabade tootmisesse juurutamine.

8.
Tööstusseadmete automatiseerimine
Uus tegevusala, millega alustati 1998. a. keskel 18 kuu jooksul on täielikult renoveeritud 4 automaatpressi ja 2 400 tonnise survejõuga valumasinat, samuti mitu väiksemat tööpinki.
Suurte tööstusseadmete ja -liinide automatiseerimiseks on Voltas välja töötatud mikrokontroller, mida on juba rakendatud oma tootmisseadmetes.

Vaata lisaks http://proto.volta.ee/.

9.
Stantside ja pressvormide valmistamine
Toodetakse üksikeksemplaridena vastavalt tellitud staatorite ja rootorite nomenklatuurile tehase eksperimentaaltsehhis. Palju kasutatakse allhanget (peamiselt kõvasulamdetailid).
Projekteerimisel on nn. kasettstantsid- ja valuvormid, millel on vahetatavad tööpinnad (stantsidel templid ja matriitsid, valuvormidel kuumakindlad osad). Selline konstruktsioon võimaldab tunduvalt alandada tööriistade maksumust väikeseeria-tootmisel ja lihtsustada nende hooldust.

10.
Arengusuunad
Tehas Volta on viimaste aastate jooksul tootnud ja remontinud vahelduvvoolu elektrimootoreid ning see suund jääb valdavaks ka lähitulevikus.
Elektrimootorite tootmisel keskendutakse üha rohkem võimalikult universaalsete komponentide valmistamisele, mis võimaldaks oluliselt laiendada väljastatavate mootorite nomenklatuuri ja hoida nende omahind madal. Kindlasti suureneb ostetavate ja müüdavate allhankeosade maht.
1999. kuni 2002. a. tulemuste põhjal on näha, et oluliselt suureneb ka remonditeenuste maht.
Jätkatakse samuti tuulegeneraatorite komponentide tootmist, lisades sinna hiljem ka elektroonikaosa mikrokontrollerite baasil.

2006-05-12 14:03:58


Miks Volta kodulehekyljelt ei selgu mis hinnaga nad myyvad tuulegeneraatoreid?

3 comments:

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

Volta tuulegeneraatorid sobivad ka väikestele majapidamistele
04.04.2005 | Kristo Mäe, aripaev@aripaev.ee

Üle sajandi põhiliselt elektrimootoreid tootnud Volta kavatseb alustada kodukasutajatele taastuvenergia tootmiseks mõeldud väikse võimsusega tuulegeneraatorite tootmisega.
Väiketuulikute hind algab 860 eurost. Pildil olev tuulik annab elektrit avamerejahile. Foto: www.microwind.de

Uudse toote töötab Volta välja koostöös TTÜ elektrotehnika aluste ja elektrimasinate instituudiga. Kui kõik läheb plaani järgi, tulevad esimesed kodukasutajale mõeldud tuulegeneraatorid Volta liinidelt järgmisel aastal. Praegu ehitatakse ja katsetatakse nende prototüüpe TTÜs. Voltal on plaanis võtta seeriatootmisesse generaatorid võimsusega 200 W kuni 150 kW. Kui esimesi kasutatakse näiteks purjekatel ja meremärkidel, siis võimsusest alates 30 kW piisab juba keskmise küla varustamiseks elektriga.

Volta nõukogu esimehe Arvo Oorni sõnul sai tuule­generaatorite väljaarendamise üheks tõukeks nõudlus ja klientide suur huvi.

"Meie kontoris käiakse juba nüüd sageli tuulegeneraatoreid küsimas," märgib Oorn. Kuigi Volta AS toodab tuulegeneraatorite detaile Rootsi ja Soome ettevõtetele, oli Volta nime all tuulegeneraatorite tootmiseks vaja välja töötada oma toode. Et tegemist on teadusmahuka ettevõtmisega, kaasati projekti TTÜ teadlased ja kaks aastat tagasi küsiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt püsimagnetitega sünkroongeneraatori väljatöötamiseks abi.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

Vajalik toetus teadusmahuka toote väljatöötamiseks ka saadi. Kogu projekt läheb Oorni sõnul maksma 9,8 miljonit krooni, millest ligi pool tuleb ettevõtte omavahenditest.

Uurimisgruppi juhtiva TTÜ elektrotehnika aluste ja elektri­masinate instituudi direktori Jaan Järviku sõnul tuli kogu ettevõtmist alustada nullist. "Asja tegi keeruliseks see, et ükski firma ega riik reeglina ei publitseeri uute tuulegeneraatorite projekteerimiseks vajalikku, sest see on osa firmade oskusteabest," nendib Järvik. Tuulegeneraatorite projekteerimisel on tema sõnul raskus ka see, et erinevalt hüdro- ja soojuselektrijaamadest klassikalised lahendused tuulegeneraatorite puhul hästi ei sobi.

TTÜs töötatakse välja neli tuulegeneraatori prototüüpi võimsusega 200 W, 5 kW, 30 kW ja 150 kW. Nende nelja põhjal saab hiljem toota erineva võimsusega tuulegeneraatoreid, nagu klient soovib. Ehkki praegu katsetatakse ja täiustatakse alles katseeksemplare, on Voltal plaanis toota väike­generaatoreid tuhandetes.
Plaanitava tuule­generaatori teeb Arvo Oorni sõnul eriliseks see, et tavalise 6 m/s asemel hakkab see tööle juba oluliselt väiksema, 3–4 m/s suuruse tuule kiirusega.

Tema sõnul müüakse tuulegeneraatorite esimesed väiksed partiid arvatavasti Eestis, kuid pikemas plaanis sihitakse välisturge, ennekõike Soome, Rootsi ja Venemaa põhjaalasid. Alust ettevõtmise edusse uskumiseks annab Oorni hinnangul seegi, et Euroopas toodavad tuulegeneraatori tegijad põhiliselt suuri, 2–4 megavatiseid tuuleveskeid.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

"Euroopas väikeste generaatorite tegijaid eriti pole," märgib Oorn. Siiski on väikeseid, kodumajapidamisse mõeldud tuulegeneraatoreid Eestiski müüa. Tuulegeneraatorite hindade kohta masstootmises ei oska Arvo Oorn praegu midagi kindlat öelda, sest need sõltuvad kasutatavate materjalide hindadest. Näiteks toob Oorn generaatorites kasutatavad püsimagnetid, mille hind on Soomes kolm-neli korda kõrgem kui Hiinas.

Samas pole kindel, kas Hiina püsimagnetid on piisavalt kvaliteetsed. Generaatori hinnale lisanduvad labade ja masti hind, sest Volta valmistab üksnes generaatorit ennast.

Väikesed tuulikud pole ka Euroopas veel kuigi levinud
Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimehe Jaan Teppi sõnul ei ole väikeste tuulemootorite kasutamine Euroopas siiski kuigi levinud. Suurim n-ö kodutuulikute kasutaja on Saksamaa.

Eestis töötab ehk paarkümmend generaatorit, sest imporditud tuulegeneraatorite hind on veel võrdlemisi krõbe – näiteks Saksamaal maksab keskmine väiketuulik keskmiselt 1000 eurot. "Euroopa turul on välja kujunenud olukord, kus seni, kuni nõudmine väike, hinnad ei lange,"‿ tõdeb Jaan Tepp.

Hindade langust ja tehnoloogia laialdasemat kasutuselevõttu Tepp Volta ettevõtmisest just ootabki.