Monday, November 15, 2010

Ökomessi korraldaja: Keskkonnasõbralik majandustegevus on võimalik!

15.november 10, esmaspäev Saada sõbrale Prindi artikkel
Ökomessi korraldaja: Keskkonnasõbralik majandustegevus on võimalik!
Ka sel aastal messil osalev Taarapõllu talu on tõestanud, et ettevõtlus saab olla korraga nii kasumlik kui keskkonnasõbralik
26.-28. novembrini on Tartu Näituste messikeskuse uksed avatud kõigile ökosõpradele – toimub Ökomess „Elukvaliteet 2010“, mille põhiteemadeks on sel aastal roheline elamine ja roheline majandus.
Roheline mõtteviis on üha enam jõudmas ka majandusse ning järjest rohkem ettevõtjaid pöörab tähelepanu oma tegevuse jätkusuutlikkusele. Bioneer uuris ökomessi projektijuht Aive Jäneselt, kuidas ökomess rohelise mõtteviisi levikusse oma panuse annab.
Ökomess „Elukvaliteet“ toimub Tartus juba kaheksandat korda. Mis on sel aastal esmakordne?
Tõepoolest, esimene ökomess toimus juba 1995. aastal, mil peateemadeks olid prügi- ja veekäitlus. Nüüdseks on ökomessi teemadering aga oluliselt laienenud.
Sel aastal on messil esmakordselt võimalik tutvuda maheloomade näitusega ning kaasa lüüa erinevates töötubades. Messi raames saab kuulata Ökoehituse Ühingu liikmetelt ökoehitusalaseid nõuandeid ja nippe, lisaks tutvustakse 2010 hooajal tehtud objekte.
Huvitavat väljapanekut pakub ka Põlvamaa Arenduskeskus – kaasatud on 8 ettevõtet, kes kõik on tunnustatud Põlvamaa Rohelisema märgiga. Kohapeal saab degusteerida toitu ning kangastelgedel kudumist õppida. Esmakordselt sel aastal saab näha ja katsuda OÜ Muinasmööbli poolt kujundatud näidiskööki, kus mööbel on valmistatud taaskasutatud puidust.
Kindlasti üks olulisemaid uudiseid on esmakordselt toimuv Maaelu visioonikonverents „Maa mahedaks!“.
Millest seal  räägitakse?
Konverentsi on püütud integreerida messiga nii füüsiliselt kui temaatiliselt. Otse suures messihallis avaneb võimalus osaleda vestlustes põllumajanduspoliitika tulevikusuundadest, kuulata ettekandeid mahepõllunduse praktikutelt, poliitikutelt ja teadlastelt. Esinejate seas on Europarlamendi roheliste fraktsiooni maaelunõunik Hannes Lorenzen, Maaülikooli prorektor professor Anne Luik, Soome mahekonsultant Mikko Rahtola, looduskaitsja Heikki Lihamaa ja talukonsulent Targo Pikkmets. Korraldajate poolt astub üles Riigikogu roheliste fraktsiooni liige ja maaelu komisjoni aseesimees Aleksei Lotman.
Ütlesite, et messil saab tutvuda ka maheloomade näitusega. Milliseid loomi seal näha saab?
Oma silmaga saab näha erinevat tõugu lihaveiseid, lambaid, sigu ning kodulinde. Veisetõugudest on esindatud kõigi vaieldamatu lemmik Šoti mägiveis ning lisaks Aberdeen Angus ja Hereford.
Näituse üheks eesmärgiks ongi tutvustada mahe- ehk ökoloogilist põllumajandust ja teeme seda  erinevate loomaliikide näitel (veised, sead, lambad, haned, kanad jne). Näitus võimaldab inimestel tutvuda efektiivse agroökosüsteemi kasutamise võimalustega, mille tulemuseks on võimalus saada toiduohutuse seisukohalt ökoloogiliselt puhast liha. Näitusega soovime tõsta maamajanduse atraktiivsust ning seeläbi arendada ka kohalikke infrastruktuure, luues maakasutusele lisaväärtust.
Lisaks põllumajandusele keskendutakse messil ka ettevõtlusele ja rohelisele majandusele laiemalt – milles see väljendub?
Ökomessi missiooniks on inimeste harimine, et laiendada avalikkuse silmaringi ning populariseerida taaskasutust ja rohelist elustiili. Messil püüame tutvustada valikut tooteid ja teenuseid, mis aitavad meil keskkonnateadlikult elada kooskõlas looduskeskkonnaga, mitte vaid ühepoolselt tarbida selle arvelt. Näitame, et keskkonnasõbralik majandustegevus on võimalik, et meile pakutavad teenused ja meie tarbimisharjumused saavad olla looduslähedased. Ka tarbida saab säästlikult!
Tutvustatakse mõistlikku energiatarbimist – kui ettevõte suudab säästa energiat, säästetakse looduskeskkonda ning see omakorda annab konkurentsieelise.
Millest saab roheline eluviis alguse?
Kõik suured asjad saavad alguse väikestest asjadest. Soovime külastajatele selgitada, mida tähendab ökoloogiline eluviis ning mõtlemine, kuidas elada loodussäästlikult ning samuti soovime suunata inimesi püüdlema keskkonnasõbraliku elustiili poole. Ka see on algus, kui inimesed mõtlevad ning muudavad oma suhtumist loodusesse ja tarbimisse.
Me ei saa muuta kõiki, kuid meie üheks meie eesmärgiks on järjest rohkem kaasata messile ka ettevõtteid, kes aitavad kaasa rohelisele ehk keskkonnasäästlikule eluviisile. Ökomessi korraldajate jaoks on roheline elamine kindlasti lahutamatuks osaks igapäevasest elust.
Kes on messile eelkõige oodatud?
Messile ootame kõiki – nii tootjaid kui tarbijaid, nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Läbi selle messi pakume platvormi erinevatele ärisektoritele ja tarbijatele saamaks rohkem teada võimalustest, teenustest ja toodetest, mis aitavad kaitsta meie keskkonda.
Ökomessile tasub tulla kõigil, kes huvituvad keskkonnasõbralikest tehnoloogiatest, ökoehitusest,  mahetoidust, öko- ja tervisetoodetest ning looduslikust kosmeetikast.
On Teil naistele-meestele ja lastele eraldi soovitusi, mida nad kindlasti nägema peaksid?
Naistel on messil võimalik soetada looduskosmeetikat ning mahetoitu, tutvuda rukkileiva saamislooga, proovida leiva küpsetamist ning õppida kangastelgedel kudumist. Mehed võivad pilgu heita ökoehituse keerdkäikudesse või proovida kätt puutöös, valmistades ise lusika või näiteks pannilabida. Pere pesamunad võivad külastada Eesti Põllumajandusmuuseumi väljapanekut, kus on võimalik mängida erinevaid mänge, proovida puidule joonistamist või hoopis kartulitrükki. Kindlasti tasub külastada ka maheloomade näitust, kus jätkub põnevust nii väikestele kui suurtele.
Kuidas ökomess ise keskkonnahoidu panustab?
Ökomessi kõige suurem panus keskkonnahoiule ongi inimeste harimine, teavitamine ning võimalikele tekkinud küsimustele vastamine. Ökomessiga soovime vahendada teavet roheliste ettevõtete ning külastajate vahel ning näidata, et just inimene ise saab keskkonna säästmiseks palju ära teha.

No comments: