Tuuleenergia aitab säästa nii loodust kui raha
21.09.2009 11:23
Postimees (erileht)
Tekst: Tuuliki Kasonen-Lins
Kliima soojeneb, jäämassid sulavad, meretase tõuseb, fossiilsed kütused hakkavad otsa lõppema - kõigest sellest on palju juba räägitud, kuid siiani on see olnud pigem maailma päästjate teema, mis tavainimesi igapäevaelus ei puuduta. Ajad on aga muutumas ning tuuleenergia kiire areng on muutmas ka meie arusaamu, kust ja millise hinnaga elekter tulema peaks.
Taastuvenergiast on saanud võtmeteemaTänapäeva koolides tõstatab noor füüsika õpetaja elektri teemat käsitledes tõenäoliselt ka küsimuse: milline keskkonna hind on erinevatest allikatest pärit elektril ning mis me teeme neljakümne aasta pärast, kui Eestis peamiselt elektritootmiseks kasutatava põlevkivi tagavarad on ammendatud. Kui tuuleenergia algusaastatel tundusid Taani või Saksamaa tuulikute püstitajad peavoolust kõrvalekaldujate või lausa vastuvoolu ujujatena, siis tänaseks on mõistma hakatud, et juba lähitulevikus saab tuuleenergiast oluline ja tõsiseltvõetav elektri saamise viis. Muutust suhtumises on märgata nii suurriikide sõnumites (Ameerika Ühendriikide president Barack Obama on lubanud esimese kolme ametiaasta jooksul kahekordistada taastuvenergia toodangu) kui ka väiksemate riikide tegemistes. Eestis võttis Vabariigi valitsus sel aastal vastu elektrienergia arengukava, mis seab eesmärgiks kasvatada tuuleenergia osa võrreldes praegusega kümnekordseks.
Miks siiski tuuleenergia?
Taastuvat energiaressurssi on võimalik saada näiteks lainetest, veest, päikesest, tuulest, maapõuest ning mere taseme muutumisel tõusu ja mõõna ajal loodetest. Eestis on neist looduslikest ressurssidest enim saadaval tuult ning seetõttu on viimastel aastatel ilmunud meie tuulistele rannikualadele üha rohkem ja rohkem tuulikuid. Nagu ikka uudsete asjade puhul, levib ka tuulikute kohta mitmeid tõele mittevastavaid müüte. Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhataja Martin Kruus ei soovita teaduslikult tõestamata infot tõena võtta. „Tuulikuid ei maksa karta, need aitavad meil hoida loodust, saada lahti ebameeldivast energiasõltuvusest Venemaaga ja on lisaks ohutu elektri saamise viis," räägib Kruus. Fakt on see, et tuulikud ei tooda kasvuhoonegaase, jäätmeid ega vähenda ka loodusressursse, mis võivad otsa saada. Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni andmetel hoiti näiteks 2008. aastal Euroopa Liidus töötavate tuuleparkide abiga ära 108 miljoni tonni süsinikdioksiidi ehk CO2 õhku paiskumise, mis on samaväärne teedelt 55 miljoni auto kõrvaldamisega. Tuul on tasuta energia ning kuigi tuulikud ise on seotud energia kasutamisega, siis tegelikult teenib üks tuulik kahe-kolme kuuga tasa kogu energia, mis kulub tema valmistamisele, paigaldamisele, hooldusele ja peale eluea lõppu ka teisaldamisele. Teisisõnu toodab tuulik 80-120 korda rohkem energiat kui ta ise tarbib.
Väiketuulik õuele, maja seinale või katusele
Lisaks suurtele ja võimsatele tuuleparkidele on tuulikuid saadaval ka väiketarbijatele. Eestis väiketuulikuid müüva ettevõtte juhataja Aare Kirsi sõnul saab ta iga päev järelpärimise mõnelt tõsiselt huviliselt, kel plaanis enda majapidamise elekter ise toota. Kuigi meil tuult jätkub, on väiketuulikuid seni aga veel väga vähe näha. Kirsi sõnul jääb eraisikul tuuliku püstitamine tihti finantsvahendite või omavalitsuse vastuseisu taha. Mõtet rohelisest energiast ei tasu aga maha matta - soetada on võimalik suhteliselt odav, kuid kvaliteetne nn tavaline tuulik või suunata pilk hoopis vertikaalvõlliga nn rootortuulikutele. Viimased töötavad peaaegu hääletult ja vibratsioonivabalt ning viimasel ajal on ka nende hinnad alanenud. Eestis on alles veel palju asustamata paikasid, kuhu elektriliinide vedamine osutub hirmkalliks. Kirsi sõnul on paljudel juhtudel alternatiivse energia kasutamine odavam kui üldvõrgu liini vedamine, millele lisandub liitumistasu ja lõputu maksmine kasutatud elektri eest. „ Arukal tarbimisel peaks keskmine majapidamine saama valguse tuppa, veepumba,külmiku,TV ja arvuti tööle 2-3kW tuuliku poolt toodetud energiaga. Suvila ja maamaja saavad veel vähemaga hakkama." Väiketuulikute valmistajaid on palju ja sealt ka erinevused disainis, kvaliteedis, häälekuses, hooldevajaduses, tootlikkuses, suutlikkuses ning loomulikult ka hinnas. Aare Kirss soovitab otsida eelkõige kvaliteetset, produktiivset ja hooldus-vaba seadet ning alles seejärel võrrelda muid tehnilisi andmeid, väljanägemist ning hindasid. Sõltuvalt kohapealsetest oludest ja soovidest peab arvestama ka lisakuludega, milleks võib olla soovikohane ja õige kõrgusega mast, akuplokk, inverterid ja paigaldustööd.
Info tuuleenergia kohta maailmas
Kõik maailmas töötavad tuule-generaatorid tootsid 2008. aastal kokku 260 terawatt-tundi (TWh) elektrienergiat, mis on enam kui 1,5% kogu maailma elektritarbimisest.
Tuuleenergeetika on kiirelt kasvav majandusharu, mis loob arvukalt uusi töökohti. Käesoleval ajal on maailmas selles valdkonnas juba 440 000 töökohta.
Tuuleenergeetika sektori käive 2008. aastal oli 40 mlrd eurot.
Tuuleenergeetikas on teerajajaks olnud Taani, kus praegu toodetakse umbes 20% riigis vajaminevast elektrist tuulest. Paigaldatud tuulegeneraatorite arvult jõudis 2008. aastal maailmas esikohale USA. Enam kui 10 aastat oli liidripositsioon olnud Saksamaa käes. Väga kiire areng toimub Hiinas, kus 2008. aastal tuulegeneraatorite arv kahekordistus. Euroopas on märgata mõningast stagnatsiooni.
Tuuleenergiat kasutavad ärilisel eesmärgil praegu 76 riiki.
Aastaks 2020 arvatakse võimalikuks toota tuulest 12% maailmas tarbitavast elektrist. 2025. aastaks prognoositakse tuuleenergia kogutoodanguks 16 400 TWh elektrienergiat.
Maailma riikide TOP 10 tuuleenergeetikas: USA, Saksamaa, Hispaania, Hiina, India, Itaalia, Prantsusmaa,Suurbritannia,Taani, Portugal.
Allikas: Rahvusvaheline Taastuvenergia Assotsiatsioon, 2009.
No comments:
Post a Comment