Wednesday, September 14, 2011

Harri Kingo

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/raivo-j-raave-raha-on-uus-jumal.d?id=57707330&com=1


Harri Kingo14.09.2011 08:28
Loomulikult ei ole Jumal raha ega raha pole Jumal, see on siiski vaid keeleliselt öeldav nonsenss, mis on kahjuks küllaltki levinud. Ja pole raha isegi see katalüsaator, mis võib äratada armastuse. Küsimus raha mõjuvusest inimesele kuulub samuti pigem keeles öeldavate võimaluste valdkonda kui et oleks tõesti mingi raha omadus. Eks need ole ikka soovid, ihad ja kired, mis inimeses seoses rahaga tekivad, sest raha on aineliste väärtuste mõõt ja ärakaaluja. Mida enam raha, seda enam võimaluis ainelises maailmas - kõige selle valas, mida saab raha eest endale lubada.

Et raha on aineliste väärtuste mõõt ja ärakaaluja, on raha ka isiku sõltumatuse ekvivalent (mitte ära segada sõltumatust ja vabadust). Kel on raha, see ei sõltu enam ainelistest väärtustest ja vastavalt võimust ega oludest ühiskonnas, sest ainelise maailma kitsikus ei seo ega pane teda enam võimule alluma ja raha omamiseks end orjastama. Sest raha on ka akumuleeritud töö hulk.

Raha on aineliste väärtuste mõõt, kuid on relatiivne mõõt - rahast ei saa teha mingit etaloni ja siis sellega väärtusi kuidagi alatiseks ja üheselt ära määrata. Raha suhtelisus tuleneb inimese vajaduste ja tahtmiste suhtelisusest, väärtuseks peetava suhtelisusest. Mis ühel hetkel ja oludes võib olla kallis, võib teisel hetkel ja oludes olla väärtuseta. Ämber vett on kõrberändurile kallim kullast, teistes oludes aga väärtusetu ballast kaasas tarida.

Et näha raha ja Jumala olemusliku vahet, kujutleme inimest üksikul saarel. Kui ka sel inimesel oleks seal saarel miljardeid, oleks kogu see raha väärtusetu. Samas, Jumal ei muutu sellise ükskikul saarel viibiva inimese jaoks väärtusetuks kunagi. Siit veel üks raha parameeter - raha sotsiaalsus, raha kehtivus vaid ühiskonnas, inimsuhete vallas. Raha vajab tekkimiseks ja kehtimiseks suuremat inimkooslust, et oma funktsiooni täita.

Jeesus õpetas mitmed oma õpetused inimestele raha näitel. Miks? Ehk seepärast, et vaimseid suhteid saab näitlikustada maiste olukordade läbi ja raha on just maiste inimsuhete väärtuseline mõõtja, seeläbi ka hea võimalus taevariigi suhteid näitlikustada. Ja teine põhjus - "raha keelest" saavadkõik aru, sest kõik on rahaga kokku puutunud ja soov omada raha ja rahast raha juurde teha on üldinimlik. Raha on ju ellujäämise tagaja - selle eest saame osta elus olemiseks vajalikku.

Rahast aga pole vaja teha endale mingit saatanat, kurjuse kehastust ja pahet. Raha teke on samasugune sotsiaalne paratamatus nagu on sotsiaalne paratamatus näiteks ühtse mõõtühikute süsteemi teke - selle vahega, et füüsikalisi mõõtühikuid näiteks aja, ruumi ja massi kohta ei saa omada. Mõõtühikud peavad siiski inimestel olema.

Raha tekke aluseks on meie ainelised vajadused, raha on olemas, kui on olemas arusaamine omandusest. Taevariigis selline omamamine puudub, pole omandit. Või kui on, siis on see tasuta jagamiseks - armastust ja headust jagatakse tasuta. Taevariigis saadakse armastust ja headust endale vaid ühel viisil - seda endast jagades. Kes neid väärtusi püüab koguda ja endale hoida, see need ka kaotab.

Armastus on dünaamiline ja elav - on Jumalalt saadav, et seda vaid endast ära anda, et alu oleks tagatud. Jagades saadaksegi armastust juurde... et oleks rohkem, mida endast annetada. Armastuse ja raha dünaamilisus on vastandlikud - kui raha püütakse saada endale ja sageli hoitakse raha tallel, siis armastust ongi vaid annetamiseks, ära andmiseks, seda kusagil tallel hoida tähendab sellest ilma jääda.

No comments: