Ilmselt on "tuleviku elu maal" midagi uue sotsiaalse kapitali kasvatamise ja (vana)vanaemaaegse kogukonna sümbioos. Sest ärksad maale tulijad ja kogukonnaloojad-elavdajad pöörduvad ka tagasi juurte juurde, vahepeal äraununenud teadmiste-oskuste juurde. Lähenedes-kasutades neid aga uuel, teistsugusel, teadvustatud viisil. -jane-
Julgeks öelda, et enamus rohelise ja säästlikku mõtteviisi kandjaid on mõistnud, et paljud, kui mitte kõik loodust ja keskkonda hoidvad meetodid on olnud inimeste poolt kasutuses sajandeid, isegi aastatuhandeid. Täna maale ehk siis linnadest küladesse, küladest metsa- ja rannataludesse asujad avastavad uuesti teadmisi, kogemusi ja oskusi, mida esivanemad igapäevaselt rakendasid. Meil, eestlastel, on õnne olnud, sest meil on veel säilinud side vanavanemate-vanavanemate põlvkonnaga, kes mäletab. Veel on võimalik päriselt küsida, mitte ainult raamatute ja arhiiviteadmiste järgi toimida.
Praktilistele oskustele, teadmistele aga tuleb minu meelest lisaks just inimese kui erilise mõtleva ja hingega olendi väärtustamine. Mõistmine, et kaasinimene on enam, kui lihtsalt "keegi", et ta on osa kogukonnast, osa kogu planeedi rahvastikust. Mõistmine, et igal inimesel on oma lugu ja oma kogemused, mis kogukonnale igal juhul midagi annavad, kui seda osatakse vastu võtta ja anda. Teadvustatakse oma tegevuse ja käitumise mõju looduskeskkonnale aga ka sotsiaalsele ümbrusele. Maale tuleb tagasi arusaam, et inimene pole paljalt "ühik", "töötav üksus" vaid loov olend. See loovus äratatakse üles ka teistes. Tunnetatakse järjest enam, et kogukonnas on jõud ja ühised algatused on edukad mitte ainult rahalises ja tulemuslikkuse mõttes, vaid ka inimsuhteid ja väärtusi silmas pidades.
Kindlasti võetakse maale tulles kaasa sobiv ja vajalik tehnoloogia ning loodetavasti tulevikus hakatakse seda sobivamalt ümbritsevaga ühendama.
Kasutades loovust ja uusi tehnoloogiaid leitakse iidsetele kogemustele ja teadmistele uusi kasutusviise
Tuuakse kaasa valikuvõimaluste teadvustamine - et tegelik elu on õues, metsas ja külatalgutel, mitte teleri seebiseriaalides ja nn realityshowdes, et elusolemise peaeesmärk ei ole kiiremini, rohkem ja kaugemale tarbimine, vaid elu ja inimlike põhiväärtuste edasikandmine nii, et tehakse võimalikult vähe kahju iseendale ja teistele k.a. loodusele, loomadele ja kaasinimestele.
----
Hetkeseisu üle lugedes aga tundub, et antud materjali põhjal saaks kirjutada mitte ühe, vaid lausa mitu artiklit, sest teema on niivõrd lai ja sügav ning puudutab minu meelest protsesse, mis on mõnes mõttes sama revolutsioonilised nagu aurumasina leiutamine või Prantsuse revolutsioon (võib-olla muidugi ka liialdan).
Jane Vain
No comments:
Post a Comment