Thursday, February 4, 2010

Otepää lähistele võib kerkida maailmas ainulaadne ökokeskus http://www.valgamaalane.ee/?id=189832

Intervjuu: Otepää lähistele võib kerkida maailmas ainulaadne ökokeskus
(10)

19.11.2009 00:00

Ülle Kübarsepp, reporter


SA Innovatiivse Hoone ja Elukeskkonna Kompetentsikeskus tahab Vidrike külla rajada täiesti omalaadse keskuse. Idee autori, Eesti Loto eksjuhi Monika Salu sõnul võrsuks sellest tulu paljudele.
REKLAAM

Miks sellist keskust vaja on?

«Viimaste aastate jooksul olen kokku puutunud innovatiivsete tehnoloogiatega, mis võimaldavad ökonoomsemat ja ökoloogilisemat elukvaliteeti. See valdkond areneb ülikiiresti, uusi teadmisi kuhjub. Aga kui hakata otsima infot näiteks erinevate päikesepaneelide või tuulegeneraatorite võimaluste ja kasutussobivuse kohta, võib üsna korralikult segadusse sattuda, vasturääkivusi leiab palju.

Need huvitavad ja inimeste tuleviku jaoks tähtsad valdkonnad – näiteks ökokülade võimalused, loodustooted, alternatiivenergiad – on seni arenenud killustatult. Nii tekkiski mul mõte, et Eestis võiks olla ökonoomset ökoloogilist elukeskkonda kui tervikut tutvustav ja selle valdkonna erinevate suundade ja teemade sünergilist arengut toetav keskus.

Tundub, et sellist terviklikku lähenemist pakkuvat keskust maailmas veel ei olegi.»

Kas oli raske mõttekaaslasi leida? Oli ka äraütlejaid?

«Rääkisin oma ideest Tallinna Ülikooli Ökoloogia Instituudi juhile Mihkel Kangurile, kellega koos alustasime partneriteringi koostamist. Koos tutvustasime mõtet Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi spin-off ettevõtte PassiveHouse juhile Tõnu Mauringule.

Selleks ajaks oli meil kujunenud juba küllalt selge pilt loodavast tervikust ning aina suureneva meeskonnaga jätkasime oma road-show’d – ikka valdkondi katva partneritevõrgustiku loomiseks.

Tundub, et sellise tervikliku lähenemise järgi oli nõudlus olemas. Kedagi ei olnud vaja veenda – koostöö sündis sujuvalt, kõik osapooled näevad sünergiat ja valdkonna edumeelset arengut. Püüamegi olla maailmas esimene tervikvaldkonda käsitlev ja arendav keskus. Kokku on keskuse rajamise projektiga tänaseks liitunud 15 partner­organisatsiooni.»

Miks otsustasite keskuse rajada just Otepää valla Vidrike külla?

«Otepää on sobivaim paik mitme asjaolu tõttu. Näiteks on Valgamaal arenenud passivmajade ehitus ning muud innovatiivse elukeskkonna valdkonnad. Siin on välja kujunenud turismikeskus, koht asub paaritunnise sõidu kaugusel Riia ja tunni aja kaugusel Tartu lennuväljast, kohalik omavalitsus peab projekti oluliseks. Vid­rike küla on sobiva looduskeskkonna ja infrastruktuuriga.»

Uus ettevõtmine võib kohalike elanike seas põhjustada ebalust. Kas esimesel rahvakohtumisel oli palju vastuargumente? Kui, siis millist laadi?

«Esimesel kohtumisel sai külaelanikele ideed tutvustatud. Iga uus asi tahab harjumist ja omaksvõtmise aega. Inimesed olid huvitatud ja üldiselt positiivsed. Küsimused puudutasid eelkõige võimalikest rahvahulkadest tekkivat positiivset ja negatiivset mõju kogukonna elulaadile.

Projektile püüdis vastuseisu välja näidata pere, kelle elukoht maantee ääres keskuse kõrval. Vestluses nendega selgus, et nad ei ole vastu, kui nende praegune teeäärne elupaik järveäärse vastu vahetada.»

Kas olete kursis kohalike elanike ja keskkonnaametnike vastuoludega? Kui olete, kas siis on loota, et teie ettevõtmine võiks aidata pingeid osapoolte keskkonnateadlikkuse tõstmise abil leevendada?

«Usume, et keskus saab infoallikaks ametnikele, ettevõtjatele, teadlastele ja elanikele ökonoomse ökoloogilise elukeskkonna olemuse, aga eelkõige võimaluste mõistmiseks, arendamiseks ja loomiseks.»

Plaanide lühiiseloomustuses on mainitud ka tuuleenergia kasutamise uurimist. Siiani on tuulest saadava energia vastu ägedalt sõna võetud. Kas plaanite teha ka rajatavasse kompetentsikeskusesse tuulepargi või püüate keskenduda rohkem muudele alternatiivsetele energia saamise võimalustele?

«Meil ei ole plaanis ehitada tuuleparki, küll aga tutvustada muu hulgas ka tuule kasutamist väikemajapidamises elektritootmiseks koos muude võimalustega.

Keskuses saab tutvuda erinevate ökonoomse ökoloogilise elukeskkonna lahendustega. Teavet antakse nullenergia-, passiiv-, palkmaja ja muude hoonetüüpide kohta. Kõiki võimalikke lahendusi saab ka sõna otseses mõttes käega katsuda või vähemalt «ninapidi juures» uurida.

Näitlikustatud on mittefossiilsetest allikatest elektri tootmise võimalused. Saab konsulteerida arhitekti ja teiste spetsialistidega, samuti näha kõrvuti erinevaid päikesepaneele ja maasoojuspumpasid, jälgida mõõtmisandmeid.

Saab näha näiteks biopuhasteid ning tuulegeneraatoreid ja tutvuda nende tööga. Kõik on seatud nii, et inimesel tekiks käsitlus terviklikust innovatiivsest elukeskkonnast ja valdkondade sünergilisest koostoimest, mitte ainult üksikutest tehnilistest lahendustest.

Saab õppida, kuidas ehitada maja, mis ökonoomne ilma arvutisüsteemide juhtimiseta. Toimuksid koolitused, messid. Loodame alustada valdkonnaüleste teadusprojektidega, ettevõtjad saavad siis koostöös teadlastega viia oma toote/teenuse arenduse täiesti uuele tasemele. Õpilased saavad aga praktikabaasi uute tehnoloogiatega töötamiseks.»

No comments:

Post a Comment