Thursday, October 28, 2010

Mart Laar päise päeva ajal kalmistul vägistab lapselaipu:Tark inimene mõistab poolest sõnast aga ajupestud eestlasele tee puust ette ja värvi punaseks ja siis ikka ta ei mõista.

http://www.err.ee/sisu.aspx?a=853&s=29
Võigas võrdlus arvamussaates
17. oktoobri Raadio 2 saates Olukorrast riigis esitas saatejuht näite, mis oma võikuses tekitas kuulajate küsimusi arvamusvabaduse ulatusest ERRi saadetes.
Saatejuhid nimetasid teema pealkirjaks “Kinnisvaraäri Tallinna moodi”, käsitledes IRL-i Toompea peakorteri renoveerimise lugu ja avalikkuse vastukajasid sellele.
“Kuidagi hakkab nagu tüdimus sellest IRL-i sehkendamisest tekkima,” ütles saatejuht Kalle Muuli, jätkates peatselt: “Tundubki, et mida rohkem ajakirjandus püüab survet avaldada, et selliseid asju  ei toimuks, tundub tulemus olevat vastupidine, nagu vastutuult sülitamine. Seda rohkem süveneb rahva usk, et IRL ongi aus ja õiglane ja aitab Eesti riiki. Vahel on tunne, et - vabandage väljendust – kui Mart Laar päise päeva ajal kalmistul lapselaipu vägistaks ja ETV seda  otse-eetris näitaks, siis rahvas ütleks, et ajakirjandus valetab, et Mart ei tee nii.”
Lapselaipade vägistamise näitele järgnes saate vahekõll, mis jättis haiglasliku kujundi kõlama.
Saatejuhi poolt kasutatud lapselaipade vägistamise kujund on võigas ja toores, kui seda vaadelda eraldiseisvana. Tahtes jõuliselt esitada oma seisukohta, et ajakirjanduse poolt tõstatatud küsimused jäävad sageli õhku rippuma, tõi saatejuht sisse ärritavana mõjuva perversse näite. See näide peaks kuulajale olema arusaadav kui liialdus, mitte kui reaalne etteheide või süüdistus.
Kitsalt konteksti arvestades mahub nimetatud näide ajakirjaniku arvamusvabaduse raamesse. See hinnang lähtub arusaamast, et arvamussaates võib ajakirjanik kasutada ekstreemsena tunduvaid võrdlusi, kui need on toetatud ümbritsevast kontekstist. 
Ent nagu algul mainitud, mõjub see kujund – eriti eraldivõetuna - siiski jõhkrana. Sellised näited ei peaks olema ERRi raadioeetri osa. Saatejuhid peaksid oma teravaid seisukohavõtte suutma argumenteerida kuulajatele vastuvõetavamal kombel ning ratsionaalsemalt, mitte liigselt emotsioonidest ülesköetuna.
Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
meediaeetika@err.ee

No comments:

Post a Comment