Sunday, August 1, 2010

Kibuts

http://www.iisrael.ee/index.php?id=18

Kui sajandi algul esimesed entusiastlikud juudid Iisraeli riiki üles ehitama tulid, ei leidnud nad endi ees sugugi "mee ja piima maad". Pigem oli see vaesunud ja vähearenenud maa, mida eraldi töötades oleks olnud üsna võimatu üles ehitada. Nii moodustatigi kibutsid, kollektiivsed asustused, mis eksisteerisid kommuunipõhimõtete alusel. Tänapäeval on riigis 280 kibutsit, mille liikmed moodustavad ligi 3% Iisraeli rahvastikust. Kibutsi suurus ulatub kahesajast kahetuhande liikmeni.

Nagu teada, on olemas nii religioosseid kui ka ilmalikke kibutse. Minu kogemus on ilmalikust kibutsist, kus religioossed rituaalid jäid enamasti tagaplaanile. Vaid sabati ajal oli atmosfäär argipäevast erinev. Siis süüdati küünlad ja pakuti kooki.

Kibutsi põhimõtete kohaselt on kõigil võrdsed õigused. Kõik on ühine, mis tähendab, et liikmeks saamisel jagatakse kibutsiga ka eraomandit. Kõik eluks vajalik, nagu söök, eluase, kool, lasteaed, pesumaja, vabaaja veetmise võimalused ning riided, tagatakse kibutsi poolt. Lisaks on kindlustatud turvalisus, kibutsi jõukusest olenevalt ka sportimisvõimalused ja kohalikud kultuuriüritused. Elanike kohus on vaid tööd teha ja elu nautida. Varem jäeti lapsed kohe peale sündi kasvatajate järelvalve alla, et emad saaksid keskenduda rohkem tööle. Isegi tänapäeval on mõnes kibutsis samasugune tava. Lapsed kasvavad üksteisega kokku juba maast-madalast ning jäävad kokku kuni kooliaja lõpuni. Tänapäeva kibutsi suureks mureallikaks on noorte lahkumine peale kooli. Seetõttu mõeldakse ümberkorraldustele palgasüsteemis. Noorte motiveerimiseks toetatakse ka nende õpinguid ülikoolis. Peale kõrghariduse omandamist tuleb aga noorel saadud toetusraha jälle tööga tasa teha. Et töö liiga monotoonseks ei muutuks ja et säilitada võrdust tööde jaotamisel, toimub tsükliline rotatsioon töökohtade vahel. Seetõttu võivad haritud kibutsnikud lisaks lihtsamatele töödele saada ka juhtimis- ja finantsoskusi nõudvaid töid.

Aja möödudes on ka kibutsite põhimõtetes toimunud muutusi ning üsna tajutav on ka nende muutuste edasine kulg. Algul peamiselt põllumajandusele toetunud kommuunid orienteeruvad nüüd üha enam tööstusele, turismile ja teenuste pakkumisele.


Lingid

* KIBBUTZIM SITE
* Kibbutz Program Center
* Svekiv

No comments:

Post a Comment