Friday, July 9, 2010

tuulepark tasub ehituseks kulunud energia tagasi umbes 3-5 kuuga.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=32020027&com=1&s=1&no=60

hempsterile, 08.07.2010 23:01
"Taastuvad energiaallikas ei taastu - seni ei ole veel kuulda olnud ühestki isetaastuvast tuulikust. Tuulik toodab oma eluea jooksul umbes sama palju energiat kui kulub selle valmistamiseks ja hoolduseks."

nüüd ajad sa küll pada.

Esiteks ei ole taastuv mitte tuulik ise vaid see, millest enegia toodetakse. Teatavasti on nafta ning kivisüsi taastumatud loodusvarad, tuul ei ole taastumatu loodusvara.

Teiseks - keskmise suurusega tuulepark tasub ehituseks kulunud energia tagasi umbes 3-5 kuuga. Tuumajaama või kivisöel töötava elektrijaama energiatasuvus on a ca 6 kuud, ehk siis tuulepargi rajamisega kaasnevad energiakulud püsivad nendega võrreldes kenasti konkurentsis.

Tänapäevaste tuulikute keskmine eluiga on üle 20 aasta. Oma eluea lõpetanud tuuliku taasuunendamise kulud ei ole aga märkimisväärselt suured, võttes arvesse toodetud energia kogust ning on üldkokkuvõttes kordades väiksemad võrreldes näiteks tuumajaamale sama aja jooksul tehtavate hoolduskulutustega.

Erinevalt fossilsetel kütustel toimivate elektrijaamade või tuumajaamaga, on tuuleenergia arendamine „pöörduv“ arendamine - kui mingil põhjusel otsustatakse tuulefarmi töö lõpetada, on suhteliselt väikeste kulutustega võimalik taastada esialgne olukord.

Tänapäevased tuuleturbiinid toodavad elektrit ca 85% ajast ning sõltuvalt tuulekiirusest on nende tootlikkus varieeruv. Aasta läbilõikes toodetakse tüüpiliselt umbes 30% - 40% või veidi rohkem teoreetilisest maksimaalsest võimsusest („koormusfaktor“). Tavapärase elektrijaama koormusfaktor on keskmiselt umbes 50%, ehk ka siin on tuulepargid täiesti konkurentsivõimelised.

No comments:

Post a Comment