Tuesday, July 6, 2010

Eksperdid: blogi pidamise eest koondamine käib põhiõiguste vastu

http://www.epl.ee/artikkel/579644

Kommunikatsiooniekspert ja jurist mõista­vad blogija koondamise hukka.
Heidi Kukk 06. juuli 2010 07:30

Eveliis Kund-Zujev kirjeldas blogis anonüümselt oma töö­elu. Tööandja sai sellele jälile ja käskis kirjutatu maha võtta.

Eveliis Kund-Zujev kirjeldas blogis anonüümselt oma töö­elu. Tööandja sai sellele jälile ja käskis kirjutatu maha võtta. Foto: Internet

Eveliis Kund-Zujev koondati firmast Fors MW sellepärast, et ta pidas pseudonüümi all blogi, milles kritiseeris oma töökeskkonda ja ülemusi. Kommunikatsioonispetsialist Pille Pruulmann-Vengerfeldti ja jurist Pirkko-Liis Harkmaa hinnangul on tema koondamise põhjus pehmelt öeldes kummaline ja ebapädev. Kuigi maailmas ei ole see kaugeltki esimene ja tõenäoliselt ka viimane kord, leiab Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudi juhataja Pille Pruulmann-Vengerfeldt, et kuna kõnealusel juhul on tegemist anonüümse kirjatööga, siis on töötaja õigusi rikutud. „Ülemusena käituksin ise kindlasti teisiti, praegu on lihtsalt põhimõtteliselt üle reageeritud,” lisas ta.

Anonüümne tekst

Kui Kund-Zujevi tööandja oli blogi internetist avastanud, sai pseudonüümi Johanna Maria Prangel all kirjutav Kund-Zujev koju kulleri vahendusel koondamisteate, kirjutas 22. juuni Eesti Ekspress. Pille Pruulmann-Vengerfeldti sõnul paneb juhtunu teda imestama ja ühtegi varasemat juhtu, kus kedagi oleks koondatud internetis anonüümse teksti avaldamise pärast, talle Eestist ei meenu. Advokaadibüroo Lepik ja Luhaäär juristi Pirkko-Liis Harkmaa hinnangul on interneti sõnavabadus Eesti jaoks veel üsna reguleerimata ja hall maa. Isegi kui kirjutaja on anonüümne, tuleb arvestada, et tekst on avalik ja seda võib lugeda kes tahes. Kui keegi end ära tunneb, siis võib ta nõuda solvava või laimava informatsiooni internetist eemaldamist.

Kuna tööandja Kund-Zujevile blogi kustutamise palvet ei selgitanud, ei võtnud ta seda ka maha. Sellele järgnes koondamisteade. Harkmaa sõnul ei tohiks sellisel puhul olla tagajärjeks koondamine. „Siin saavad kahjustada inimese põhiõigused ja üldine sõnavabadus,” põhjendas ta. Harkmaa lisas, et kui tööandjat häiris, et töötaja eiras vastastikust kohustust olla lojaalne ja viisakas, siis oleks pidanud probleemile leidma muu lahenduse. Nii Eesti tööandjate keskliit kui ka tööinspektsioon keeldusid lugu kommenteerimast.

Pahandused internetiga

Lohaka netikasutamise tõttu on ka varem vallandatud

•• 2007. aastal vallandas SEB Eesti Ühispank ühe Tartu harukontori tellerid, kes mõnitasid töö ajal suhtluskeskkonna Orkut kaudu teravalt kliente, kes istusid samal ajal nende vastas. Paraku ei arvestanud klienditeenindajad, et kirjad on avalikud ja neid nägid kõik.

•• Maailmas on taolisi vallandamisi olnud rohkesti. Mullu vallandati Šveit­si kindlustusfirmas töö­tanud nai­ne, kes oli tööl öel­nud, et kannatab tõsise haiguse all. Tege­likult tabati ta suhtluskeskkonda Facebook külastamast. Suurbritannias lasti mõne tunniga töölt lahti naine, kes oli samas portaalis avalikult kritiseerinud oma ülemust.

No comments:

Post a Comment