http://www.omasaar.ee/index.php?content=artiklid&artid=19628&sub=41&sec=1
TELEKAVAATAMISEKS PIISAV: Praegu saab Toomsalu pere perepoja ehitatud tuulegeneraatorist soovi korral piisavalt voolu, et näiteks televiisorit vaadata. Foto: Aado Toomsalu
Autor: Kertu Kalmus
Kolmapäev, 02. juuni 2010
Saaremaa ühisgümnaasiumi abiturient Aado Toomsalu tegi koolilõpu uurimustöö tuulegeneraatori valmistamisest oma majapidamises ning ehitas töö käigus koduhoovi 9,5 meetri kõrguse tuuliku, mis juba mõnda aega eduliselt funktsioneerib.
Oma töö tulemustega sel reedel kaitsmiskomisjoni ette astuval 12.c klassi õpilasel Aado Toomsalul oli uurimustööd tegema asudes mõttes küsimus, kuidas saaks igaüks ise taastuvenergia osas oma panuse anda. Vaagides läbi erinevaid võimalusi, leidis ta, et üks lihtsamaid mooduseid oleks ehitada väike tuulegeneraator. Seega sai töö eesmärgiks välja selgitada, kuidas käib tuulegeneraatori ehitamine kodustes oludes.
“Tuulik töötab ja kõik toimib,” kinnitas Toomsalu Saarte Häälele. “Algul arvasin, et tea kas ikka saab hakkama, aga kui asja käsile võtsin, siis, kui endal tööriistu kodus on, saab temaga väga hästi hakkama,” lisas ta.
Arvestades rahalisi väljavaateid, tuli Toomsalul materjalide valimisel lähtuda eelkõige põhimõttest kasutada võimalikult palju materjali, mis koduses majapidamises olemas oli.
Kuna generaatori ehitamine toimus vanas talus ja sinna oli aegade jooksul kogunenud igasuguseid materjale, mida oli võimalik tarvitada, siis läks suurema osa komponentide leidmisega lihtsalt. Põhilised asjad, mida Toomsalul vaja läks, olid rauast vinklid, torud ja latid. Generaatori raam keevitati kokku Nõukogude ajast jäänud rauajuppidest ja 2007. aastal lammutatud viljakülviku osadest.
Generaatori mast tehti oma metsast pärit männipuust. Oma metsa puitu sai kasutatud ka rootorilabade tegemisel. Juurde oli vaja osta vaid magnetid, mähisetraat, polüestervaiku ja klaaskiudriiet.
40 krooni odavam elekter
Tuuliku ettevalmistus- ja ehitustöödega alustas noormees läinud novembris, mil saagis masti tarvis maha sirge männipuu. Generaatori kokkupanekuga alustas ta aga pisut enne jõule ning veebruaris sai Toomsalu enda ehitatud tuulegeneraatorist voolu kätte.
“Praegu saab sellega kätte 220 W, millega saab näiteks arvuti akut laadida või telekat vaadata,” sõnas poiss ja kinnitas, et arendustööd on tal samas veel pooleligi. “Et kolme tuppa saaks generaatorivoolu, see on eesmärk,” sõnas ta.
Arvestades seda, et generaatori võimsus oli testimisajal keskmiselt 35 W, siis tuli Toomsalu arvutuste põhjal ööpäevaseks 0,84 kWh ning kuu toodanguks 25,2 kWh.
1. aprilli seisuga oli Eesti Energia pakutava 1 kWh elektrienergia hinnaks Kodu 1 paketis 1,56 krooni, mis tähendab, et valminud generaatoriga oleks võimalik elektriarvet ühes kuus vähendada umbes 40 krooni võrra.
Tuuliku valmistamiseks kulus Aado Toomsalul ühtekokku 4698 krooni ning suure osa sellest moodustas püsimagnetitele, mähisetraadile ja elektritarvikutele kulunud raha.
http://85-89-34-175.tt.ee/oppematerjalid/uurimistood_referaadid/uurimi
ReplyDeletestood_2010/Aado_Toomsalu_Tuulegeneraator_oma_majapidamisse.pdf
Kuule Aado, kuda sinu tuuliku hind nõnda kõrgeks läks? Kas tõesti
traadi hind on nõnda kõrge,et ainuüksi traadi peale kulutasid
ligemale tuhat krooni?
Võrdle nüüd oma tuuliku hinda mujal tehtutega:
Inglismaal kahe kilowatise elektrituuliku ehitusmaterjalidele kulub
vaid 350 poundi ehk siis 350 kilogrammi riisi hind.
Read about a home built 2kW wind turbine constructed from scrap
http://www.reuk.co.uk/DIY-2kW-Wind-Turbine.htm
The total financial outlay so far was a miserly £350!
How I Built A Wind Turbine spending less than US$150
http://www.reuk.co.uk/How-I-Built-A-Wind-Turbine.htm
Elektrituuliku ehitusmaterjalidele kulus 140 kilogrammi riisi hind:
$140.62
http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/index.html