Wednesday, March 10, 2010

Lambavill soojustuseks

http://www.juured.ee/main.php?lang=et&pg=pages&id=113

Saime nüüd siis oma katuse soojustuseks mõeldud lambavilla kätte. Uhh, kui taluniku juurde jõudsin, siis vill haises nagu veaks sõnnikut või sõnnikust lammast. Samas kui kotid koju tõin ja pööningule tuulduma villa panin, siis nädala pärast oli juba leebem lõhn. Sõnniku lõhn oli kadunud ja asendunud lanoliini lõhnaga ehk lamabavilla lõhnaga. Pesemata vill tundub katsudes rasvane, kuid väga meeldivalt soe. Vahepeal on ca kümnekonnast talunikust kaks maininud, et nad on näinud ka pesemata villas koid. Samas juured.ee leiab, et koi tahab ka elada ja las ta siis tegutseb seal. Või, kes kardab pangu koirohu taime, sookailu, lavendlit, loorberit ning pügagu lambaid peale vanat kuud.
Paigaldasime lambavilla nn kasti papi ja ehituspapi vahele, sarikate vahele. Pressisime vaid õrnalt, et asi jääks kohev. Igatahes sein õhkab kohe sooja ja vill kutsub meid rõõmsalt soojustuse töödele.

Osta lambavilla otse talunikelt ilma vahendajata. Juured.ee omab lambakasvatajate kontakte, kes soovivad oma villa müüa, võta ühendust E-mail: jaanus@juured.ee
Lambavillal on head soojustusomadused. Tõenäoliselt suur osa Eesti lammmaste villast jääb kasutamata. Lambatalunike sõnul nad viskavad villa lihtsalt minema või koguvad kottidesse paremaid päevi ootama. Samal ajal on tegemist väärtusliku ressursiga, mida saab kasutada ka oma kodu soojustamisel. Lambavill peab jääma pesemata, sest siis säilib ta hästi ja koi hoiab eemale. Soovitame siiski lisada lambavillale looduses kasvavat koirohu taime, sest tõenäosus siiski on, et ükskord tuleb koi ka pesemata villa. Lambavilla soovitame kasutada nn hingavates konstruktsioonides, seal töötab vill kõige paremini. Isegi villa mõningase märgumise korral säilivad tema soojustusomadused. Keskmine villa kilo hind juured.ee andmebaasis olevatel taunikel on 5-10kr kilo.

No comments:

Post a Comment