Monday, December 14, 2009

http://www.delfi.ee/news/majandus/majandus/veskimagi-turule-voimalikult-palju-energiatootjaid.d?id=27539623&com=1

r2stik, 14.12.2009 09:46
õnneks on tänapäeval juba turul müügiks 'hernehirmutised' mis toidavad ära keskmise suurusega kontorihoone;) need annavad stabiilset voolu OTSE! te seal energias panete varsti poe kinni kui iga maja hoovi peal selline vurab. aega läheb aga ükskord on see käes! tark oleks hakata mõtlema elukindlustuse peale:)!



trebla, 14.12.2009 11:36
Hästi palju elektritootjaid tähendabki tootmist otse tarbija juures.

Mitu Euroopa riiki (ja nüüd ka USA) soodustavad päikesepaneelide(PV) paigaldamist. See on taganud tehnoloogia kiire arengu ja PV paneelide kiire hinnalanguse. Eesti jaoks on hind siiski veel liig kõrge, kuid areng toimub kuudega. Viimane uuem uudis.USA-s sab osta vahelduvvoolupaneele juba ehituspoest:

http://www.solarplaza.com/news/solar-powe...

PV-paneel on juba varustatud inverteriga ja jääb üle see vaid katusele kruvida ning kaabliotsad kilpi ühendada.

Hind - 5 USD/Wp

Eesti tingimustes ei ole sellisel asjal täna veel mõtet, sest näiteks vähegi minimaalse elektrivarustuse tagamiseks tuleks osta u. 10 paneeli koguhinnaga umbes 100 000 EEK, ja max koguvõimsusega 1,75 kW. Kui need ka toodaksid aasta jooksul parimal juhul 1500 kWh energiat, siis vastav päevase elektri hind täna võrgust ostes oleks ehk 1,5 EEK/kwh ehk kokku 2250 krooni.
Täna oleks mõistlikum see 100 000 panka tähtajalisele hoiusele panna ja kui kolmeprotsendist intressi saab, siis jätkuks selle koguse elektri ostmiseks ja jääks üht-teist ülegi.

USA-s on elekter ilmselt lõpptarbijale kallim ning peale selle toetab riik selliseid investeeringuid - nende paneelide tootja kodulehel:
http://akeena.com/
vihjatakse, et riigi ja osariigi toetused võivad ulatuda kuni 50% alginvesteeringust. Seega 2,5 USD/Wp.
Aga paneelide pidev hinnalangus jätkub, ja elektrienergia hind jätkab oma kasvamist, seega lähema paari aasta jooksul võivad sellised asjad ka meil juba mõistlikud kasutada olla.
Nii, et paras aeg on seadusandjal kohustada EE-d välja töötama tehnilised tingimused, kuidas lõpptarbija sellised paneele oma elektripaigaldisse ühendada saaks ja seaduseandja peab ka määrama, millise hinnaga kompenseeritakse võrku tagasi antava energia maksumus.

Vaata sama kasutaja kommentaare (4)

Päiksekene..meie ühine!, 14.12.2009 12:24
Tubli kommentaar
trebla, 14.12.2009 11:36
Niikaua, kui rahvas, nagu lambakari istub ja ootab, mida ülevaltpoolt öeldakse-kästakse, niikaua meie virelemine kestabki.
Tuleb ise tubli ja hakkaja olla!
Trebla pakutud lingid väärivad uurimist!
Kui mõelda juba ainuüksi selle peale, milline osa keskmise Eesti pere sissetulekust läheb elektri eest tasumisele(selle sees ka varjatud maksud) siis iga uus ja kaasaegne võimalus tuleb ISE ära kasutada.
Muidugi kilplaste riigile omaselt on oodata ka päikeseenergia maksustamist, aga kuniks seda pole, siis tasub seda energiat kasutada.


trebla, 14.12.2009 12:50
_...Kui mõelda juba ainuüksi selle peale, milline osa keskmise Eesti pere sissetulekust läheb elektri eest tasumisele(selle sees ka varjatud maksud) siis iga uus ja kaasaegne võimalus tuleb ISE ära kasutada.
..._
Minul läks viimastel aastatel elektri peale (mul elektriküttega maja ) aastas kokku jämedalt pool ühe kuu palka..
Hetkel pole seda asja mida ära kasutada veel olemas - ega keegi ometi ei mõtle omale paralleelselt USA 60Hz ja 110V(?) süsteemi ehitama hakata? Aga arengutel tasub silma peal hoida ja seadusandjalt vastavate seaduste väljatöötamist nõuda.

Vaata sama kasutaja kommentaare (4)

Ants, 14.12.2009 15:11
Mitme tootjaga tarbiaid toitvat elektrivõrku nimetatakse
energiasüsteemiks ja väiksema tarbimise juures tuleb kas
osa tootjaid välja lülitada, või kui keegi selleks nõus
pole, siis hoiavad kõik oma toitepunktides maksimaalselt
lubatud sageduse ja pinge väärtusi. See režiim aga erilise
ökonoomsusega ei hiilga. Vaja on süsteemiülest juhtimist.


bitter, 14.12.2009 18:49
Päikesepatareid ise on ilmselt samad, mis seatakse katustele programmi Citizenrē REnU raames juba aastaid,optimeerimaks majaomaniku kulusid elektrile aastakümnete lõikes.
Mis praktikas tähendab ajas mitte tõusvat elektrihinda, paneelide eest ise samuti maksma ei pea, kuid ei ole majaomaniku vara. Kui majas elektritarbimine mõne inimese ärakolimise tõttu väheneb, võetaks maha ka osa "liigseid " paneele, elektrit on alati mõtet toota täpselt niipalju kui kohapeal vaja läheb.
http://renu.citizenre.com/index...

Kui keegi arvab, et USA elekter meie omast tunduvalt rohkem maksab, peab paraku pettuma,tavapärane hind on 10-11 senti kilovatist. Täpsemalt võiib igaüks siit vaadata
http://www.eia.doe.gov/cneaf/electricity...


koll, 14.12.2009 23:24
blaa-blaa-blaa


trebla, 15.12.2009 00:45
_..tavapärane hind on 10-11 senti kilovatist. Täpsemalt võiib igaüks siit vaadata.._

vaatasin.. hind on 8-25 senti kWh.
Californias(31,6 milj. elan.)kus Arnold asja suure kella külge on pannud, on 16,6 senti, New Yorgis(18 m.e)on 19,2 senti.

Conneticut(3,3 m.e.) maksavad 20 senti ja Hawaii(1,2 m.e.) 25 senti.

New Jersey (18 m.e.)17,5 sendi ja Massachusetts (6 m.e.) 15,98 sendiga on ilmselt kah head turud. Floridas(14,2 m.e.) on hind küll ainult tiba üle keskmise - 12,6 senti, kuid paneelide tootlus ilmselt ka väga hea ning eks enamus elektrit lähe neil just jahutamisele.

Kui siia juurde lisada veel need New Englandi pudinad, kus hind kah keskmisest kõrgem saame üle 100 miljoni asjasthuvitatud elaniku...

Vaata sama kasutaja kommentaare (4)

trebla, 15.12.2009 01:00
_Ants, 14.12.2009 15:11
Mitme tootjaga tarbiaid toitvat elektrivõrku nimetatakse energiasüsteemiks ja väiksema tarbimise juures tuleb kas osa tootjaid välja lülitada, või kui keegi selleks nõus pole, ...... See režiim aga erilise ökonoomsusega ei hiilga._
Jah.. kindlasti. samas ühiskonnaliikmed püüdlevad sarnaste ebaefektiivsete süsteemide suunas. linnatänavad võiks olla 2x kitsamad ja naftat kuluks vast 5x vähem, rahast rääkimata, kui inimesed kasutaks ühistransporti, mitte ei peaks pere kohta 1 või kahte min. 100hj autot, mis korraga ei mahu ei tänavale sõitma ega ka korteri juurde parkima. Ja millele ei pakuta 20 aasta peale 80% funktsionaalsuse garantiid.

_Vaja on süsteemiülest juhtimist._
Eks see on vaja välja töötada küll... teemat täiesti valdamata pakun välja, et erinevalt mõnest muust süsteemist on see äkki isegi teostatav...

No comments:

Post a Comment