Wednesday, November 18, 2009

Energia tuulelohedest http://kokkuhoid.energia.ee/?id=1927&c_tpl=1012

Energia tuulelohedest
Lapsepõlve meelelahutus võib osutuda taastuvenergia läbimurdetehnoloogiaks, kui katsed Euroopa tippteadusasutuses hiiglaslike tuulelohedega osutuvad edukaks.

Kitgen


Delfti tehnikaülikooli teadlased Hollandis on avastanud meetodi, kuidas 10 ruutmeetrise tuulelohega, mis on kinnitatud generaatori külge, on võimalik toota 10 kW energiat.

Eksperimendi käigus genereeriti piisavalt elektrit 10 kodumajapidamise vajaduse katmiseks ja teadlased plaanivad järgmisena asuda testima 50 kW-se tuulelohe versiooni nimega Laddermill, liikudes edasi mitmelohelise süsteemi suunas eesmärgiga toota 100 megavatti elektrit 100 000 kodu jaoks.

Tuulelohe toodab elektrit tõmmates pingule peenikest trossi, mis on kinnitatud maapinnal asetseva generaatori hooratta külge. Kui tross on saavutanud oma maksimaalse pingestatuse, lõdvestub see niipalju, et on võimalik sooritada uut pingestamist.

Allister Furey Sussexi ülikoolist, kes modelleerib tuulelohesid, väidab, et on võimalik valmistada mitmekihiline lohe, mis kiirendab õhu liikumist võrreldes tuule loodusliku tavakiirusega. Nii näiteks saab lohenurkade õige kujundamise korral lohet alla tuua nii, et see liugleb vabalt, ilma et protsessi nullpunkti saavutamiseks oleks vaja rakendada erilist jõudu. Furley töötab hetkel ühtlasi prototüübi juures, mis koosneb mitmest vastastikusest yo-yo põhimõttel toimivast lohest: kui üks rida lohesid lähevad üles, siis teine rida tuleb alla ja vastupidi. Furey väidab, et tuulelohed suudavad toota elektrienergiat vähem kui 90 senti kilovati eest, mis on võrreldav põlevkivienergia hinnaga.

„Esimene kommertsprojekt saab olema keskmise omavalitsuse vajaduste katmiseks nii, et ülejäägi saaks isegi võrguettevõtjale tagasi müüa”, ütles Furey Briti ajalehele The Guardian. „Kui tehnilised üksikasjad saavad lahendatud, võime praktiliselt alustada kivisöejaama suuruse prototüübi ehitamisega. Võimsuse ainuke tehniline aspekt on järjestikku kinnitatavate lohede arv ja generaatori võimsus.”

Maailmas liigub ringi mitmeid kommertstasandi demonstratsiooniprojektide ideid ja näiteks Itaalia firma Kitegen on tulnud välja teoreetiliste arvutustega süsteemi jaoks, mis võiks toota kuni gigavatt elektrienergiat. Süsteemi on planeeritud 12 rida lohesid, kus iga lohe suurus on 500 ruutmeetrit.

Allikas: The Guardian

No comments:

Post a Comment