Eesti Energia müüb Eleringi hea hinnaga (1)
13.11.2009 08:42
Börsile mineku ootel Eesti Energia müüb põhivõrgu riigile soodsatel tingimustel. Kontsern saab tehinguga ligi kuus ja pool miljardit krooni, osaliselt läheb see raha tagasi riigikassasse, et toetada euro tulekut.
Valitsus otsustas maksta põhivõrgufirma Elering eest Eesti Energia kontsernile 2,7 miljardit krooni. See pole aga kogu raha, mille energiamonopol firmade lahutamisega teenib.
Eesti Energia võtab oma tütarfirmast välja jaotamata kasumit ligi 600 miljonit krooni. Lisaks maksab Elering Eesti Energiale ka oma kinnisvara eest. Eleringi juht Lembit Vali märkis, et peahoone eest Tallinnas Mustamäel ja muu kinnisvara eest tuleb tasuda tõenäoliselt ligi 60 miljonit krooni.
Kaks võimalust
Lisaks sellele kinnitas Vali, et firma allkirjastab veel sel kuul laenulepingu ligi kolmele miljardile kroonile, et tagasi maksta emaettevõttelt Eesti Energialt võetud laen. Kogu rahavoog, mille Eesti Energia firmade lahutamisega teenib, on umbes 6,4 miljardit krooni.
Sellega saab Eesti Energia märkimisväärselt vaba raha uuteks investeeringuteks. Võrdluseks: peaaegu sama palju kapitali loodab firma teenida börsil aktsiaid emiteerides. Valitsus on lubanud Eleringi välja osta kohe, kui riigikogu tuleva aasta riigieelarve kinnitab.
Põhivõrgu lahutamist elektritootmisest ja selle klientidele müügist nõudis euroliit. Kuna Eesti Energia kuulub riigile, siis oleks valitsus võinud firma lahutada ka Eesti Energiale sentigi maksmata.
Firmade lahutamist nõustanud komisjon pakkuski esialgu välja selle variandi, kuid poliitikud leidsid, et mõistlikum oleks maksta. Osaliselt on Eesti Energiasse panustamine põhjendatud valitsuse sooviga liituda eurotsooniga.
Nimelt kui maksta raha Eleringi aktsiate eest, siis seda loetakse finantseerimistehinguks, mis riigieelarve kulusid ei kasvata.
Kui aga Eesti Energia maksab riigikassasse dividende või ostab riigilt välja maad, siis see on juba riigikassa tulu, mis aitab parandada riigieelarve tasakaalu.
Ostmine oli lihtsam
Veel sel aastal ostab Eesti Energia riigilt enam kui 1500 hektarit maad, millest osa asub Suur-Pakri saarel, tulevase tuumajaama asukohas. Need maad maksavad vähemalt 300 miljonit krooni.
Dividende tasub Eesti Energia sel aastal 1,36 miljardit. Majandusminister Juhan Parts viitas, et rahvusvaheline nõustaja PriceWaterhouseCoopers hindas Eleringi väärtuseks 2,5–3,1 miljardit krooni.
Partsi sõnul ei tuleks keegi selle peale, et gaasivõrk Eesti Gaasilt natsionaliseerida. Nii polevat mõistlik natsionaliseerida ka Eleringi. «Eleringi väljatõstmine kontsernist oleks kaasa toonud keerulised läbirääkimised laenuandjatega,» lausus Parts.
«Väljaostmine on ettevõtte ja riigi seisukohalt lihtsam, rahaline variant on aus mäng.»
Andrus Karnau
Kommentaarid:
Arvaja : Muidugi ei tule kellelgi pähe gaasivõrgu erastamist, sest sellel on ju suur ja ohtlik välisomanik juba olemas. Erinevalt elektrivõrgust, kus suurt ja kurja välisomanikku *veel* ei ole. Aga selle olukorra muutmise nimel nähakse kõvasti vaeva :)
академики не знают : Видно, академики не знают, в чьих руках сейчас Нарвские электростанции. Они приводят отрицательный пример с NGR, но эта сделка не состоялась, поэтому нельзя её ставить в пример. Но состоялся другой факт - Нарвские электростанции не в руках Эстонского государства, а фактически в руках России, где правят про-росийские руководители и внедрили там российские правила и порядки, уничтожив всё эстонское.
ReplyDeleteЭтот стратегический объект должен быть в руках надёжного европейского или американского инвестора, только так Эстония будет в безопасности. Что происходит на Навских электростанциях на самом деле - тщательно скрывается. Посейющий станцию с кратковременным визитом ничего не поймёт и не увидит. Ситуацию надо изучать изнутри - чтобы увидеть, что происходит на самом деле на станциях, как там уничтожили все эстонские законы и порядки - приказывают смотреть только на Россию и работать на Россию.
Этого хотят академики???
Это произошло благодаря политике Центристской партии, которая поставила туда своих ставленников, которые разворовали всё богатство станций и повернули предприятие в сторону России.
Эстония потеряля уже 9 лет, что не продала Нарвские электростанции - потеряла много времени и богатств.
ЭТО ГЛАВНАЯ ОШИБКА, которая не должна повториться!!!
13.11.2009 10:44
ReplyDeleteSimon Grey : "Börsile mineku ootel Eesti Energia müüb põhivõrgu riigile soodsatel tingimustel. Kontsern saab tehinguga ligi kuus ja pool miljardit krooni, osaliselt läheb see raha tagasi riigikassasse, et toetada euro tulekut."
Hmm, nüüd on siis selge, kuidas see asi hakkab arenema edasi. Just mõtlesin, kuidas kavatsetakse päästa ebarentaalset EEd turu avamise puhul, nüüd on selgus majas. Ühelt poolt võrk nagu ei kuulu EEle(et nagu pole kontrolli), teiselt poolt mõlemad ettevõtted kuuluvad riigile. Nii et paberi peal kõik on seaduslik. Nii et kui riik hakkab piirama(ja seda ta hakkab tegema, selles võib 100% kindel olla) siis seaduse silmis tegemist pole monopoli vastuhakkuga, lihtsalt jaotusvõrk mingil põhjusel ei lase konkurendi turule.
"Valitsus otsustas maksta põhivõrgufirma Elering eest Eesti Energia kontsernile 2,7 miljardit krooni."
Üks asi, kui firma oleks üle antud, täitsa teine on müük. Kui ma tuttavale midagi annan, siis see on pistis, kui müün, siis see on tehing. Eriti huvitav, et müüakse firma iseendale.
"Kogu rahavoog, mille Eesti Energia firmade lahutamisega teenib, on umbes 6,4 miljardit krooni."
Huvitav on see, et allpool on kirjas, et Eleringi väärtuseks on max 3,1 miljardit. Samas selle firma müügist riigile EE teenib kaks korda suuremat summat. Paras pettuskeem riiklikul tasandil riigi poolt kodanike rahade eest - elagu banaanivabriik Eesti. Mina müün iseendale enda omatud firma ja lisaks selle mina, irw, teenin selle peal. Huvitav, mis muidasjuttulises maailmas selline asi oleks loogiline. Ja ülbuse tippuks, kuigi EE saaks hiigelkasumit, ikkagi kavatsetakse elektri hinda tõsta, sama vana põhjendusega - investeeringud. Rahva koorimine on EE püha eesmärk. Nende deb!!likutest valitsuse pingviinide lemmik mänguasi ja raha väljapumpamisvahend.
"Sellega saab Eesti Energia märkimisväärselt vaba raha uuteks investeeringuteks."
Kõige huvitavam, et suurem osa(99%) nendest investeeringutest jaab kusagil allpool radarit - pole kuulda ega näha, millesse investeeritakse on mõistatus. Samas vaadates juhtkonna palkade ja hüvitiste peale, on selgelt näha, kuhu vähemalt osa rahast "investeeritakse". Mitte väike osa on kindlasti riigikassasse "investeerimisel", et need deb!!likud saaksid kah edaspidi hästi elada ja ellu viia oma haigeid projekte, millel pole tegeliku eluga midagi ühist.
"Kuna Eesti Energia kuulub riigile, siis oleks valitsus võinud firma lahutada ka Eesti Energiale sentigi maksmata."
ReplyDeleteMaksumaksja rahade eest isenedalt välja osta endale kuuluvat firmat, et saaks selle abil kokku hoida rahasid. Hmm, huvitav.
"Nimelt kui maksta raha Eleringi aktsiate eest, siis seda loetakse finantseerimistehinguks, mis riigieelarve kulusid ei kasvata."
Ma olen vist loll, kuid kui rahasid üldse mitte maksta, siis see pole isegi tehing, kuludest/tuludest rääkimata. Ja päris huvitav, kui ostutehing kulusid ei kasvata, samas ma pole mingi majandusspets. Raha võetud õhust ? Jaaab mulje, et tegemist on pigem jarjekordse riikliku petuskeemiga, et saaks ametlikult raisata maksumaksja rahasid, peites kogu seda kelmust investeerigu ja ostu juttu taga.
"Kui aga Eesti Energia maksab riigikassasse dividende või ostab riigilt välja maad, siis see on juba riigikassa tulu, mis aitab parandada riigieelarve tasakaalu."
Jallegi huvitav, kui EE ostab riigilt, siis see kasvatab riigitulusid, aga kui riik ostab EElt, siis see miskipärast ei kasvata riigikulusid. Huvitav, väga huvitav.
"Partsi sõnul ei tuleks keegi selle peale, et gaasivõrk Eesti Gaasilt natsionaliseerida. Nii polevat mõistlik natsionaliseerida ka Eleringi."
Nüüd on kindlalt selge(varem ma veel kahtlesin) - Parts on deb!!l. Ei saa natsionaliseerida midagi, mis juba kuulub riigile. Samas, arvestades, et meie maal, riik ostab iseendalt ja maksab selle eest ja lisaks, paras nali, kuidagimoodi saab selel pealt tulu, riigile kuluva ettevõte natsionalizeerimine on vist täitsa võimalik. Umbes sama, kui suletud süsteemis, mille väärtus on 100 ühikut, saada 110 ühikut. Küll on huvitav, et need "võlurid" suudavad raha õhust toota vaid kohalikul tasemel, kus pole konkurentsi ega kontrolli. Aga kui rahvusvaheliselt minna, siis koheselt nina perses ja jalaga vastu tagumikku, sest seal ikkagi peab enam-vähem ausalt tegutseda(ühest taskust raha teise kantimine ja samal ajal, üllatus üllatus, kuidagi kusagilt mängusse tulevad maksumaksja rahad, ja siis mingi "imeväe" läbi, suudetakse kasumit toota), sest muidu mitte keegi ei taha sinuga äri ajada.